Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

COVID-i/ Ky është plani gjerman për skenarin e zi: Merkel kthen masa drastike?

Gjermania njoftoi një rritje rekord të infeksionit me koronavirus të mërkurën, orë para se Kancelarja Angela Merkel të flasë me udhëheqësit rajonalë në lidhje me propozimin e saj për të ndaluar në mënyrë gjithëpërfshirëse përhapjen e infeksionit.

Instituti Robert Koch për Kontrollin e Sëmundjeve tha se 14,964 infeksione të reja me koronavirus ishin konfirmuar brenda 24 orësh, rritja më e madhe ditore në vend që nga fillimi i pandemisë.

Kjo çon në një total prej 449,275 rastesh. Instituti deklaron se numri i vdekjeve është 10,098, një rritje prej 27 krahasuar me numrin e mëparshëm të përgjithshëm të vdekjeve.

Merkel pritet t’u kërkojë kryeministrave të 16 shteteve gjermane të kthejnë kufizimet në rajonet e tyre të ngjashme me ato që janë parë në fillim të pandemisë në mars dhe prill.

Sipas një dokumenti, qeveria po bën presion për mbylljen e bareve dhe restoranteve nga 4 nëntori deri në fund të këtij muaji, me përjashtim të punës për ushqime të gatshme.

Sipas këtyre planeve, tubimet në publik do të jenë të kufizuara në anëtarët e vetëm dy familjeve, turizmi i brendshëm do të ndalohej kryesisht dhe qëndrimi gjatë natës në hotele do të ndalohej, përveç arsyeve “thelbësore”.

Merkel është gjithashtu pro mbylljes së kinemave dhe teatrove, si dhe ambienteve sportive të tilla si palestra dhe pishina.

Shkollat ​​dhe qendrat e kujdesit për fëmijët do të qëndronin të hapura, por do të prezantohej një protokoll i ri higjienik.

Sallonet e flokëve do të mbeteshin të hapura, por qeveria dëshiron që studiot e bukurisë, sallonet e masazheve dhe tatuazhet të mbyllen.

Masat e mbylljes së qeverisë në Gjermani në nëntor kanë për qëllim ndalimin e një vale të dytë shumë më të madhe të rasteve në vend përpara Krishtlindjeve.

“Familjet dhe miqtë duhet të jenë në gjendje të takohen gjatë sezonit të Krishtlindjeve, madje edhe në kushtet e koronavirusit. Kjo është arsyeja pse, si në pranverë, na duhet një përpjekje tjetër e përbashkët,” thotë drafti i planit. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts