Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ky është ilaçi i aprovuar nga Rusia për trajtimin e COVID-19

Rusia ka aprovuar një ilaç të ri antiviral Koronavir, për të trajtuar pacientët me COVID-19, tha prodhuesi i tij R-Pharm.

Kompania deklaron se prova klinike, e cila përfshinte simptoma të butë ose të moderuar, tregoi se ilaçi është shumë efektiv në frenimin e përsëritjes së virusit të koronës, raporton Reuters.

Koronavir është një nga ilaçet e para në Rusi dhe në botë që nuk lufton komplikimet e shkaktuara nga SARS-CoV-2, por lufton vetë virusin, tha kompania në një deklaratë.

Përmirësim i rëndësishëm

Siç është vërejtur në studimin klinik, ka një përmirësim në 55 përqind të rasteve ambulatore në ditën e shtatë të trajtimit me Koronavir, në krahasim me 20 përqind të trajtuar me terapi standarde etiotropike, që do të thotë se kampioni trajtohet, jo simptomat.

R-Pharm deklaroi se ka një ndryshim domethënës gjatë 14 ditëve.

Ditën e pestë, trajtimi kishte eliminuar koronavirusin në 77.5 përqind të pacientëve që morën ilaçin, tha R-Pharm. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts