Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kush po e zhvendos “elefantin më të vetmuar në botë” nga Pakistani në Kamboxhia dhe pse?

Elefanti Kaavan, i quajtur “elefanti më i vetmuar në botë”, së shpejti do të zhvendoset nga Pakistani në Kamboxhia, ku do të ketë kushte më të mira jetese.

Kjo bëri që këngëtarja dhe aktorja e famshme Cherm, e cila mbrojti publikisht kauzën e sigurimit të një jete më të mirë për Kaavan-in, shkoi në Pakistan, ku siç thuhet, u takua dhe me kryeministrin Imran Khan, një vizitë që nuk u bë publike.

Elefanti ka qenë në kopshtin zoologjik të Islamabadit për 35 vjet, dhe humbi partnerin e tij në 2012. Veterinerët e diagnostikuan atë me një çrregullim të sjelljes për shkak të vetmisë.

Për shkak të kushteve më të mira, pas viteve të lobimit nga aktivistët dhe grupet e mbrojtjes së kafshëve, elefanti do të dërgohet në Kamboxhia të dielën, ku do të ketë një strehë të re, tha Martin Bauer nga organizata Four Paws, e cila luftoi për zhvendosjen e saj për katër vjet.

Ata gjithashtu ofruan trajtim mjekësor, sepse edhe kur të jetë ë Kamboxhia, do të ketë nevojë për ndihmë fizike dhe psikologjike.

Për shkak të kushteve të këqija të jetesës, gjykata urdhëroi mbylljen e kopshtit zoologjik të Islamabadit në maj, ku Kaavan jetoi për shumë vite. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts