Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kur COVID-19 s’pyet as për legjendat: një vdekje e bujshme në Madrid, dy infektime të bujshme në Milano

COVID-19, një virus i frikshëm që s’kursen askënd, shënoi dy raste sulmi dhe në elitën e futbollit, duke marrë dhe një jetë. Lorenzo Sanz, 76 vjeç, një nga presidentët më të mëdhenj në historinë e gjigantit të futbollit Real Madrid, ndërroi jetë në Madrid katër ditë pasi u shtrua në spital për shkak të infektimit me koronavirus.

Sanz mbërriti në spital të martën në gjendje të rëndë dhe me ethe. Testimi konfirmoi se ai kishte koronavirus, dhe së shpejti shëndeti i tij u përkeqësua. Fatkeqësisht, ai ndërroi jetë të shtunën.

Sanz ishte president i Royal Club nga 1995 deri në 2000 kur madrilenët fituan dy tituj të Champions League.

Ai mbahet mend veçanërisht për titullin e tij të parë të kampionit, të fituar në 1996 pas 32 vjetësh në këtë post.

Ai arriti në klub në 1995, duke pasuar Ramon Mendoza, i cili u detyrua të jepte dorëheqjen për shkak të problemeve financiare dhe performancës së dobët sportive

Sanz u përpoq ta rikthejë lavdinë e klubit duke sjellë shumë yje të kohës në “Santiago Bernabeu”.

Nga ana tjetër, flama kineze hyri dhe te gjigandi tjetër Milan, që për ironi është në pronësi të kinezëve. Legjenda Paolo Maldini, drejtori sportiv i klubit, si dhe i biri i tij Daniel, kanë rezultuar të infektuar. Për momentin thuhet se gjendja e tyre shëndetësore është optimale. /tesheshi.com/  

 

auto pjese dak

Related posts