Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

BALLKAN/ Kriza bullgaro-maqedonoveriore, Sofja i kërkon Shkupit: mbani gjuhën!

I Ngarkuari me Punë në Ambasadën e Maqedonisë Veriore në Sofje, Vladimir Krustevski, u ftua të enjten në Ministrinë e Jashtme Bullgare për një intervistë për të diskutuar mosmarrëveshjet e fundit, njoftoi ministria në Facebook.

Me atë rast, pala bullgare tha se ata vlerësuan veprimin e shpejtë të autoriteteve në Shkup në lidhje me djegien e flamurit bullgar, si dhe në rastet e gjuhës së urrejtjes kundër anëtarëve të qeverisë bullgare në rrjetet sociale, raporton BTA.

Zyrtarët e Ministrisë së jashtme i thanë diplomatit maqedonas verior se Bullgaria pret një reagim ndaj informacionit të përhapur në Facebook se njerëzit kanë shtetësi bullgare dhe jetojnë në territorin e Republikës së Maqedonisë Veriore dhe bën thirrje për “marrjen e ligjit në duart e tyre” ndaj “njerëzve të tillë”.

Ministrja e Jashtme bullgare Ekaterina Zaharieva tha se Sofja do të bllokojë fillimin e negociatave të Maqedonisë Veriore me BE derisa, siç tha ajo, gjuhë urrejtjeje për gjithçka bullgare në vendin fqinj.

Zaharieva tha në një intervistë me agjensinë spanjolle EFE të enjten se marrëdhëniet midis Shkupit dhe Sofjes duhet të jenë si ato midis Amerikës Latine dhe Spanjës.

Ajo shton se ashtu si Spanja është mbështetësi më i madh i marrëdhënieve më të ngushta të BE me Amerikën Latine, kështu Bullgaria ishte vendi i parë që njohu pavarësinë e Maqedonisë në 1991 dhe ngriti çështjen e zgjerimit të BE në Ballkanin Perëndimor gjatë presidencës së saj në 2018 në Union.

“Problemi me historinë është se keqinterpretimi i ngjarjeve ka një ndikim të drejtpërdrejtë dhe që krijon gjuhë urrejtjeje dhe një fushatë negative kundër bullgarëve dhe Bullgarisë, e cila është e papranueshme për ne,” theksoi Zaharieva.

Ajo akuzoi elitën politike maqedonase për stimulim dhe tolerim të gjuhës së urrejtjes në tridhjetë vitet e kaluara që nga pavarësia nga Jugosllavia, e cila preku gjithashtu qytetarët e zakonshëm në atë vend.

Ajo theksoi se Bullgaria ka frikë nga pretendimi territorial i Maqedonisë Veriore dhe pretendon se pakica maqedonase jeton në Bullgari.

Bullgaria ka refuzuar të miratojë kornizën negociuese të Bashkimit Evropian për Maqedoninë e Veriut, duke bllokuar fillimin zyrtar të bisedimeve të pranimit të Shkupit.

Eshtë deklaruar më herët se Bullgaria do ta bëjë këtë nëse Maqedonia Veriore nuk pranon “realitetin historik” se gjuha maqedonase ka rrënjë bullgare dhe mund të trajtohet vetëm si “gjuha zyrtare e Republikës së Maqedonisë Veriore”, por jo si “gjuha maqedonase”.

Zyrtarët bullgarë thonë se Sofja nuk mund të miratojë fillimin e bisedimeve të pranimit të vonuar prej kohësh midis bllokut 27 vendesh dhe Maqedonisë Veriore për tani, për shkak të mosmarrëveshjeve të hapura mbi historinë dhe gjuhën.

Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, tha të hënën se ai priste që një marrëveshje të arrihej me Bullgarinë dhe se ai besonte se kjo do të ndodhte gjatë seancës së dytë të Këshillit Evropian në dhjetor dhe një takimi me kryeministrin Bullgar Bojko Borisov. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts