Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KRITIKA/ The Guardian: Bosnja, Kosova, Siria…Bota ka humbur kredon e ndëshkimit të krimeve të luftës

The Guardian botoi një artikull ku shpjegon sesi bota ka humbur dëshirën dhe kredon e saj për të ndëshkuar krimet e luftës, duke përmendur genocidin e Srebrenicës 25 vjet më parë si një shembull të një humbjeje të vullnetit dhe dëshirës për të gjykuar atë çfarë ndodhi në zemër të Europës.

Ratko Mladiç, gjeneral famëkeq serb i Bosnjës i dënuar për urdhërimin e ekzekutimit të 8,000 burrave dhe djemve të Srebrenicës, do të kalojë 25-vjetorin e masakrës së Srebrenicës në qelinë Hagë, ku ai ka kaluar 9 vitet e fundit.

Një çerek shekulli pas Srebrenicës, bota, sipas The Guardian, është mësuar me dhimbje ndaj krimeve. Vrasjet masive në Siri ose Jemen nuk janë më lajme, ndërsa Kina, me miratimin e heshtur të pjesës tjetër të vendit, vazhdon të burgosë dhe torturojë më shumë se një milion ujgurë.

“Kur bëhet fjalë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, shoqëria e Mlladiç është zgjeruar. Ajo që e bën çështjen e tij të pazakontë sot është fakti që ai u gjet dhe u përballë me drejtësi, ndryshe nga shumë kriminelë të tjerë. Tre vjet më parë, Mladiç u dënua për genocid”, thuhet në shkrim.

Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (ICTY) e shpalli Mlladiç fajtor në pesë akuza. Ai u dënua për krime kundër njerëzimit, spastrim etnik, bomba dhe sulme snajperuese në Sarajevë dhe mbajtjen peng të paqeruajtësve të Kombeve të Bashkuara.

Dhoma e Apelit tani është në një garë me shëndetin e 77-vjeçarit Mlladiç për të përfunduar procedurat ligjore ndërsa ai është ende gjallë.

Autori i artikullit në The Guardian, Julian Borger, përmend gjithashtu Ruandën, ku ndodhi gjenocidi i vitit 1994, për të cilin bota gjithashtu heshti, por edhe krimet në Sierra Leone dhe Kamboxhia. Ai citon gjithashtu shembullin e Kosovës si një rast specifik.

Kujtojmë se përkundër kësaj, në rastin e Kosovës është ngritur një gjykatë për UÇK-në, si ushtri mbrojtjëse, duke patur nën akuzë me vite krerë të saj, gjithsesi të paprovuara, ndërsa në palën serbe mbizotëron relaksi. Çfarë ka ndodhur në Kosovë, ku rezultojnë ende me qindra të zhdukur, nuk është gjykuar ende e as ka shenja se do hetohen e gykohen. Kjo, sa i përket palës genocidiste – serbëve. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts