Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Koronavirusi në përhapje: 6,000 të sëmurë, 132 të vdekur, filloi evakuimi i të huajve nga Wuhan-i

Qindra të huaj janë evakuuar nga qyteti kinez Wuhan, qendra e një shpërthimi të një koronavirusi të ri, pasi numri i të vdekurve dhe të infektuarve rritet.

Sipas faqes së monitorimit të virusit, deri në këtë kohë janë regjistruar 6,057 pacientë të infektuar, si dhe 132 të vdekur.

Australia ka njoftuar se 600 qytetarë që do kthehen nga Wuhan-i do të karantinohen në ishull 2,000 kilometra larg.

Njerëzit nga Wuhan do kthehen në Japoni, SHBA, por edhe BE.

Sot, ndërsa 240 amerikanë largohen nga Wuhan, të gjithë do të karantinohen në aeroport për të paktën dy javë. Britania po përgatitet të evakuojë 200 shtetas të saj, ndërsa Franca 250 sosh.

Wuhan, si krahina më e gjerë Hubei, tashmë është nën bllokada dhe kufizime të rrepta.

“Ky virus është vetë djalli, dhe ne nuk mund ta lejojmë atë të fshihet”, tha Presidenti kinez Xi Jinping. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts