Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KONSPIRACIONI/ A e pranoi FBI më në fund këtë: Hitleri vdiq në Paraguai më 1973?!

Sipas librave të historisë, Adolf Hitler kreu vetëvrasje në vitin 1945 me gruan e tij Eva Broën.

Sidoqoftë, ka informacione që sugjerojnë një teori tjetër, sipas së cilës Hitleri nuk vdiq, por iku dhe jetoi në Amerikën e Jugut.

Të dhënat zyrtare thonë se diktatori brutal, i turpëruar nga humbja e prillit 1945, qëlloi veten në kokë ndërsa gruaja e tij mori një pilulë cianide në një bunker në Berlin.

Trupat e tyre u dogjën dhe u varrosën shpejt.

Por a mos duket se kjo ka qenë thjesht për të tërhequr vëmendjen, pasi ky kriminel, më i madhi në historinë njerëzore, u shpëtua gjatë asaj kohe në mënyrë që të mos binte në duart e sovjetikëve?

Duket e pabesueshme, por historiani Abel Basti e shpjegoi këtë teori me supozime të hollësishme në librin e tij të quajtur “Hitleri në Mërgim”.

“Kishte një marrëveshje me Amerikën që Hitleri të shpëtonte në mënyrë që ai të mos binte në duart e rusëve”, deklaroi Basti.

“Kjo është logjike për shkencëtarët, ushtrinë dhe spiunët që më vonë morën pjesë në luftën kundër regjimit rus”, shtoi ai.

Basti beson se Hitleri u arratis përmes një tuneli nëntokësor që të çonte në Aeroportin Tempelhof, ku u prit nga një helikopter që e çoi në Spanjë.

Ai fillimisht erdhi në Ishujt Kanarie, pastaj vazhdoi në Argjentinë, ku ka jetuar për dhjetë vjet, dhe më pas u vendos në Paraguai, ku ishte nën mbrojtjen e diktatorit Alfred Stresner.

“Familjet e pasura që e ndihmuan atë ndër vite, kishin për detyrë të organizonin funeralin e tij”, shpjegoi Basti. “Hitleri u varros në një bunker nëntokësor, i cili tani është një hotel elegant në Asuncion”, vijon ai rrëfimin.

Hyrja në bunker u mbyll në 1973, dhe dyzet njerëz erdhën për t’i thënë lamtumirë Hitlerit. Një nga të pranishmit në varrosje ishte dhe ushtari brazilian Fernando Nogiere de Arauho i cili i tregoi shtypit gjithçka për ceremoninë.

Një operativ i CIA-s me dy vjet përvojë në terren dhe një nga oficerët elitarë të inteligjencës së Amerikës, Bob Baer, ​​përshkroi diçka të ngjashme në një seri dokumentare të bërë për Channel History, të quajtur “Hitler Hunt”, e cila u transmetua në 2015.

Baer dhe ekipi i tij pretenduan se me ndihmën e 700 faqeve dokumente të botuara të FBI-së, kishin zbuluar prova që Hitleri kishte ikur nga Gjermania drejt Amerikës Latine.

Një raport tjetër është se nëndetësit nazistë kanë zbarkuar në Argjentinë.

Selia e FBI filloi të paraqiste raporte për Adolf Hitlerin para publikut dhe studiuesve në përputhje me Ligjin për Lirinë e Informacionit në 26 Prill 1976, në versionin e shkurtuar.

Dokumenti i parë me numër 65-53615-35, i cili u zvogëlua shumë në faqen e internetit të FBI, u zbulua plotësisht për studiuesit në 1991 dhe ka qenë në dispozicion për dhjetë vjet në Arkivin Kombëtar.

Raporti Publik: Nuk ka asnjë provë që Hitleri vdiq në Berlin. Njëri nga studiuesit vuri në dukje: “Ushtarët amerikanë nuk e kanë gjetur trupin e Hitlerit, dhe as nuk ka ndonjë dëshmitar okular të besueshëm që pretendon se Hitleri vdiq”, shkruhet aty. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com