Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Koloneli Windman largohet nga ushtria duke fajësuar Trump-in: ngacmim, frikësim, hakmarrje!

Koloneli Alexander Windman, një ish-këshilltar i Shtëpisë së Bardhë dhe një figurë kryesore në hetimin për shkarkimin e presidentit amerikan Donald Trump, njoftoi se po dilte në pension pasi vuante nga Trump “ngacmimin, frikësimin dhe hakmarrjen”.

Windman, i cili do të promovohej së shpejti, dëshmoi në një hetim mbi marrëdhëniet e Trump me Ukrainën kryer nga Kongresi i SHBA.

Dëshmia e tij ishte jashtëzakonisht e dëmshme për Trump.

Ai konfirmoi vendimin e tij për Reuters dhe njoftoi në Twitter se ai dhe familja e tij ishin “duke pritur për kapitullin tjetër të jetës”.

Një kërkesë e papërshtatshme e Trump

“Pas më shumë se 21 vjet shërbimi ushtarak, koloneli Alexander Windman po del në pension, pasi u bë e qartë se e ardhmja e tij në institucionin që ai shërbeu me besnikëri do të ishte përgjithmonë e kufizuar,” tha avokati i tij.

Ish-eksperti i Shtëpisë së Bardhë për Ukrainën dëshmoi se kërkesa e Trump-it për të hetuar ish-Zv/Presidentin Joe Biden dhe djalin e tij Hunter Biden, në një bisedë telefonike me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, ishte e papërshtatshme.

Windman u rrëzua nga Shtëpia e Bardhë në shkurt.

Trump ka dënuar vazhdimisht dëshminë e tij dhe e ka quajtur Windman-in të pabindur.

Nuk ka nevojë të kesh frikë nga hakmarrja

“Në një fushatë ngacmimi, kërcënimi dhe hakmarrjeje, presidenti amerikan u përpoq ta detyrojë Windman-in të zgjedhë midis dy opsioneve – duke respektuar ligjin ose duke i pëlqyer presidentit”, thuhet në deklaratë.

Ministri i Mbrojtjes Mark Esper tha në nëntor se Windman nuk duhet të ketë frikë nga hakmarrja për deklaratën e tij.

Senatorja demokrate Tammy Duckworth tha javën e kaluar se ajo do të vendosë mbi 1000 promovime ushtarake në pritje derisa Esper të garantojë që Windman nuk do të bllokohet nga promovimi i tij. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts