Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

POST-ARMËPUSHIMI/ Kjo është lufta e çuditshme me fake news e dy fuqive bërthamore

Megjithëse shumë menduan se konflikti në kufirin indo-kinez arriti një paqe duke nënshkruar një marrëveshje armëpushimi, rajoni është bërë skena e një lufte të re – ajo në botën virtuale.

India dhe Kina, dy fuqi bërthamore, janë përfshirë në një luftë dezinformimi në mediat sociale dhe ato klasike, duke filluar të përhapin lajme të rreme për njëri-tjetrin. Konflikti midis Pekinit dhe New Delhi-t, i cili filloi në maj, është bërë një nga përplasjet më të mëdha midis dy palëve në dekada.

Konflikti kufitar midis dy vendeve u zhvillua në 3,500 kilometra maja të pakalueshme Himalaje në zonën e kufirit de facto të rënë dakord, Linja e Kontrollit të Vërtetë (LAC), në rajonin e Ladakh.

Të dy palët zgjidhën mosmarrëveshjet, të cilat datojnë që nga lufta njëmujore në vitin 1962, kryesisht në mënyrë paqësore. Por tensionet u përshkallëzuan në qershor të këtij viti kur rreth gjashtë burra rrahën njëri-tjetrin në Luginën e Galëanit me grushta, gurë dhe shkopinj.

Të paktën 20 ushtarë u vranë në konflikt. Armët e zjarrit, megjithëse janë shkrepur në fillim të shtatorit, zakonisht nuk përdoren në zonën e diskutueshme. Për të zbutur tensionet e reja, ministri i Jashtëm kinez Wang Yi dhe homologu i tij indian Subrahmanyam Jaishankar arritën një marrëveshje të përbashkët në Moskë në 11 shtator.

Por që nga ajo kohë, zona e pakalueshme në lartësi më të mëdha se 4200 metra, e cila varet nga lajmet e autoriteteve ushtarake, është bërë skena e lajmeve të rreme në mediat sociale. BBC raportoi për disa kontrolle të lajmeve që vijnë aktualisht nga këto zona.

Për shembull, një video nga Twitter-i që po përhapet në mediat sociale, shfaqen ushtarë kinezë të cilët qanin sepse ishin dërguar për të shërbyer në kufi. Videoja me 300,000 shikime u krye nga media taivaneze dhe u përhap në Indi gjithashtu.

Ajo u transmetua gjithashtu nga kanali kryesor televiziv indian Zee News. Por media kineze e ka hedhur poshtë faktin dhe ka thënë se bëhej fjalë për ushtarë rioshë të Qarkut Yingzhou që qanin në autobus pasi “i thanë lamtumirë anëtarëve të familjes”.

Më 22 shtator, Global Times raportoi një histori të medias lokale se vetëm pesë ushtarë do të shërbenin në kufirin në rajonin e Tibetit. Ata gjithashtu akuzuan mediat taivanese për “gënjeshtra”. Disa nga lajmet e rreme më interesante janë sigurisht dy ndryshimet në “ngacmimin” kinez nga folësit dhe muzika. Në një lajm, videoja tregon ushtarë indianë duke kërcyer me muzikë kineze.

Konkretisht, më 16 shtator, kishte raporte në mediat indiane dhe kineze se Ushtria Çlirimtare e Popullit Kinez ngriti altoparlantë përgjatë kufirit dhe luajti muzikë punjabi në mënyrë që të “shkëpuste” ushtarët indianë.

Mediat e të dy vendeve raportuan historinë dhe cituan burime ushtarake. Por nuk kishte fotografi ose video në ato raporte, dhe ushtria indiane ka mohuar akuzat.

Përdoruesit e mediave sociale përhapën një video të vjetër të ushtarëve indianë duke kërcyer me muzikë punjabi, e cila u mor para raportit të folësit. Një pretendim tjetër është se Kina dërgoi një altoparlant të madh automjeti në kufi, i cili lëshoi muzikë shumë të lartë, aq të lartë sa që ushtarët indianë u plasën daullet. Video u shikua 200,000 herë dhe u krye nga media indiane me të njëjtin pretendim. Por videoja virale është në të vërtetë një video e vjetër në YouTube që tregon një automjet të ri kinez – një sirenë mobile 4.6 ton që përdoret për të lajmëruar banorët për katastrofa natyrore.

Gjithashtu, nuk ka raporte të konfirmuara të veshëve të plasaritur të ushtarëve indianë. Regjistrimet e aksidenteve gjithashtu kanë filluar të përhapen në rrjete, ku një sosh i një autobusi ushtarak të përmbysur u server në një video në Twitter nga 21 shtatori si një “përpjekje vetëvrasjeje nga ushtarët në rajonin e Ladakh”.

Më parë janë shpërndarë dezinformata të ndryshme të rreme rreth vdekjeve të ushtarëve në zonën e diskutueshme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts