Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kinë, tradita vazhdon: një qytet spektakolar nga bora dhe akulli

Festivali i dimrit, i cili është një ngjarje e madhe në qytetin verilindor të Kinës, Harbin, në provincën Heilongjiang, ka tërhequr udhëtarë nga e gjithë Kina dhe bota çdo dhjetor dhe janar që nga viti 1985.

Dhe këtë vit, i 37-ti me radhë, vazhdon siç është planifikuar, megjithëse me ndryshime për shkak të shpërthimeve të reja të koronavirusit afër, në qytetet Shenyang dhe Dalian.

Edhe pse festivali është ende i hapur dhe vizitorët mund të blejnë bileta, ngjarjet dhe shfaqjet janë anuluar. Kjo përfshinte një ceremoni martesore të planifikuar në grup që do të mbahej më 5 janar, shkruan CNN.

Festimet e Vitit të Ri dhe fishekzjarret gjithashtu u anuluan.

Por ky festival i borës dhe akullit është me të vërtetë spektakolar.

Festivali vjetor është më i madhi i këtij lloji në botë.

Çdo vit, punëtorët nga lumi Songhua nxjerrin blloqe akulli që artistët i përdorin si materiale për krijimet e tyre.

Pekini do të presë Lojërat Olimpike Dimërore 2022 së bashku me qytetin verior të mbuluar me dëborë Zhangjiakou, duke e bërë kryeqytetin kinez qytetin e parë që pret ndonjëherë Lojërat Dimërore dhe Verore. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts