Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kina, një paralajmërim për Tajvanin me gjuhë ushtarake

Qeveria kineze tha të mërkurën se veprimet ushtarake të Kinës pranë Tajvanit janë një paralajmërim kundër ndërhyrjeve të huaja dhe kundër avokimit për pavarësinë e ishullit.

Yu Tai Fanglian, një zëdhënëse e zyrës kineze për çështjet taivanese, tha se stërvitjet ushtarake kineze do të tregonin se Kina është e vendosur të mbrojë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial.

“Ata janë një paralajmërim i ashpër kundër ndërhyrjeve të jashtme dhe provokimeve nga forcat separatiste që avokojnë për pavarësinë e Tajvanit,” tha zëdhënësja.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit, 13 aeroplanë kinezë hynë në zonën e mbrojtjes ajrore të ishullit të shtunën dhe më pas 15 në të njëjtin sektor të dielën.

Pekini e konsideron Tajvanin një provincë kineze dhe kërcënon ta kthejë atë me forcë në rast të një deklarate zyrtare të pavarësisë ose ndërhyrjes së huaj. /tesheshi.com/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts