Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kina lëshon një anije kozmike robotike në Hënë, synimi: nga e ka origjinën?

Kina njoftoi të martën se kishte nisur me sukses një anije kozmike robotike për të sjellë mostra nga sipërfaqja hënore, në përpjekjen e parë të tillë nga një vend që nga viti 1970 dhe në një mision që dëshmon për ambiciet e Kinës në hapësirë.

Transportuesi më i madh i raketave në Kinë, u lëshua në 4:30 të mëngjesit me kohën e Pekinit nga Qendra Hapësinore Wenchang, në ishullin jugor kinez të Hainan, duke mbajtur një anije kozmike Chang’e-5.

Agjencia Kineze e Hapësirës e quajti lëshimin një sukses dhe tha në një deklaratë se transportuesi i raketave fluturoi afër 37 minuta para se anija të shkëputej dhe të nisej në rrugën e saj të synuar.

Misioni Chang’e-5, i quajtur pas perëndeshës antike kineze të hënës, do të mbledhë material hënor për të ndihmuar shkencëtarët të kuptojnë më mirë origjinën e hënës. Misioni do të provojë gjithashtu aftësinë e Kinës për të mbledhur në distancë mostra nga sipërfaqja.

CCTV i drejtuar nga shteti transmetoi nisjen drejtpërdrejt, duke treguar pamjet e stafit të agjencisë hapësinore të veshur me uniforma blu duke duartrokitur dhe mirëpritur udhëtimin e suksesshëm të anijes në atmosferë ndërsa ndriçonte qiellin e natës.

Nëse misioni përfundon siç është planifikuar, ai do ta bëjë Kinën vendin e tretë në botë që sjell mostra të sipërfaqes hënore, pasi Shtetet e Bashkuara dhe ish Bashkimi Sovjetik e bënë këtë më herët. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts