Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kina e “një fëmije” deri dje: si po vuan nga uria për lindje sot

Kina ka në plan të përfshijë masa të reja demografike në planin e saj 5-vjeçar për 2021-2025 për të përballuar plakjen e shpejtë të popullsisë dhe për të rritur normën e lindjeve, njoftoi media shtetërore kineze të hënën.

Si pjesë e masave të reja për të stimuluar rritjen demografike, Kina do t’u ofrojë çifteve përfitime të gjera financiare dhe të tjera, raporton China Daily.

“Do të futen politika më përfshirëse të pronatitetit për të përmirësuar pamjen demografike, cilësinë e fuqisë punëtore dhe strukturën e popullsisë,” tha Yuan Xin, nënkryetar i zyrës kombëtare demografike të Kinës.

Kina prezantoi politikën e diskutueshme të një “fëmije” në vitin 1978, për t’u përpjekur të çrrënjosë varfërinë dhe të rrisë rritjen ekonomike duke ndalur rritjen e shpejtë të popullsisë, veçanërisht në pjesët rurale të vendit.

Por në përgjigje të plakjes së fortë të popullsisë dhe një fuqie punëtore në rënie, vendi më i populluar në botë vendosi në 2016 të lehtësojë kufizimet dhe të lejojë çiftet të kenë një fëmijë të dytë.

Disa ekspertë tani argumentojnë se Kina duhet të heqë plotësisht të gjitha kufizimet.

Ulja e popullsisë në moshë pune

Në fund të vitit të kaluar, numri i kinezëve të moshës 60 vjeç e lart arriti në 254 milion, ose 18.1 përqind e popullsisë së përgjithshme.

Ky numër pritet të rritet në 300 milion deri në 2025 dhe në 400 milion në 2035, gjë që do t’i vinte një barrë të rëndë shëndetit dhe sistemit shoqëror në atë vend, pretendojnë ekspertët demografikë.

Ata gjithashtu parashikojnë që nëse trendet aktuale vazhdojnë, popullsia në moshë pune mund të tkurret me 200 milion deri në 2050.

Pavarësisht nga lehtësimi i politikës së “një fëmije” katër vjet më parë, numri i lindjeve për mijë banorë ra në 2019 në një rekord të ulët prej 10.48, nga 10.94 një vit më parë.

Politikat që synojnë frenimin e rritjes së popullsisë tani duhet të zëvendësohen nga një sistem i krijuar për të rritur normat e lindjeve, njoftoi Legal Daily i drejtuar nga shteti, duke cituar ekspertë të qeverisë. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts