Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Këto ushqime ndihmojnë për të luftuar stresin

Stresi është pjesë e jetës sonë. Ndërsa disa njerëz mund të menaxhojnë stresin gjatë gjithë ditës, e disa të tjerë kanë nevojë për pak ndihmë. Përveç efekteve negative në psikologji, stresi edhe dobëson sistemin imunitar.

Kur bëhet fjalë për luftimin e niveleve të larta të stresit, ajo që hani mund të ndihmojë në lehtësimin e tensionit. Disa ushqime mund të ndihmojnë në stabilizimin e sheqerit në gjak ose, më mirë akoma, në përgjigjen tuaj emocionale.

“Stresi mund të menaxhoni me ushtrime fizike apo me një dietë që përmban të ushqyerit që ne e quajmë ushqim anti-stres”, tha Merve İşeri Uzunoğlu, një akademik në Universitetin Altınbaş.

 Uzunoğlu tha se me dietën e duhur, është e mundur që të zvogëlohen efektet e stresit në trupin dhe mendjen tuaj. Ajo tha se perimet, veçanërisht ato të gjelbëra që janë të pasura me folate, e ndihmojnë trupin tuaj të lirojnë serotonin dhe dopamin, duke ndihmuar trupin tuaj të relaksohet dhe shpirtin të qetësohet. “Ushqimet e fermentuara të tilla si kefir dhe kos, të cilat rregullojnë florën e zorrëve, gjithashtu ulin lirimin e hormoneve të stresit”, shtoi Uzunoğlu.

 

Lista e ushqimeve kundër stresit

Frutat e pasura me kalium rregullojnë presionin e gjakut, të tilla si banane dhe avokado, ndihmojnë trupin tuaj të lirojë dopaminën. Frutat me ngjyrë të errët, të tilla si boronica dhe manaferrë, janë antioksidantë të fortë që kanë një efekt pozitiv në funksionimin e trurit. Meqë vitamina C është edhe beteja e stresit, konsumoni perime dhe fruta çdo ditë.

Hudhra është një nga antioksidantët më të fortë që forcon sistemin imunitar falë alicinës. Shto një pjesë të vogël të hudhër në ushqimet tuaja për të luftuar kundër stresit.

“Kur jeni nën stres, hani çokollatë të hidhur”, tha Uzunoğlu. Çokollata e hidhur zvogëlon presionin e gjakut, nxit sistemin imunitar dhe ndihmon trupin tuaj të lirojë serotonin, gjë që rrit lumturinë.

Aminoacidet janë esenciale kur ndeshen me stres; kështu, konsumoni peshqit një herë në javë dhe vezët në mëngjes.

Në vend të konsumimit të kafeinës gjatë natës, provoni të pini kamomil ose çaj jeshil për të rregulluar gjumin. Gjumi i shëndetshëm do të thotë një jetë pa stres.

Gjatë kohës stresuese në jetën tuaj, shmangni konsumimin e ushqimeve që përmbajnë shumë sheqer, e cila zhbllokon nivelet e sheqerit në gjak. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts