Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kataklizmoja italiane: 30-shja e bujshme shqiptare zbret në llogore

Kontigjenti i bujshëm prej 30 mjekë infermierë shqiptare që kanë shkuar në Breshia për t’u ardhur në ndihmë kolegëve italianë në përballje me të sëmurët e shumtë nga Corona, ia nisin punës sot, sipas asaj ç’informin ministrja Manastirlliu.

“Sot është një ditë e veçantë për infermierët e ekipit tonë mjekësor që po shërbejnë në Breshia, në një prej zonave më të goditura të Italisë së veriut nga COVID-19. Sapo kanë nisur punën në krah të stafit mjekësor italian në shërbim të pacientëve në spitalin civil të Breshias.FORCA”, shkruan ministrja.

Kujtojmë se ky kontigjent, një ndihmë modeste shqiptare për Italinë fqinje, bëri xhiron e botës si lajm, e në fqinjin përtej detit solli një befasi pozitive e një ngazëllim kolektiv, përfshirë median dhe politikën, për shkak të inisiativës së rrallë me theks human.

Siç është sqaruar, ka qenë një inisiativë e kryeminstrit Rama, i cili në bashkëpunim me ministrin e Jashtëm Di Maio, bën të mundur këtë kontribut.

“Varfëia nuk të pengon të tregohesh mirënjohës” – ka qenë kredoja e kësaj inisiative artikuluar nga Rama, e cila u bë lajm kryesor prej ditësh në Itali. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts