Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kapet “fosili i gjallë” një specie 80 milionë vjeçare

Një grup shkencëtarësh që punonin në një mision kërkimi dhe konservimi të BE-së kapën një peshkaqen të tmerrshëm në brigjet e Algarve në gusht dhe deri më tani u përpoqën ta identifikojnë atë.

Shkencëtarët nga Instituti për Detin dhe Atmosferën (IPMA) i Portugalisë e kanë quajtur “një fosil të gjallë”, pasi përdorin teknika për të identifikuar kafshën që tregon se specia daton pothuajse 80 milionë vjet.

Peshkaqeni (Chlamydoselachus anguineus) është 1.5 metra i gjatë dhe u kap në një thellësi rreth 700 metra në ujërat jashtë vendpushimit Portimao.

Peshkaqeni krenohet me një aranzhim frikësues të rreth 300 dhëmbëve të rregulluar në 25 rreshta “e cila lejon që ajo të kapë kallamar, peshk dhe peshkaqenë të tjerë në sulme të papritura”, sipas Margarida Castro të Universitetit të Algarve.

Lloji i tij është tipik për thellësitë nënujore të Atlantikut dhe jashtë brigjeve të Australisë, Zelandës së Re dhe Japonisë./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts