Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Jo USA: Ja kush e ka kuzhinën më të pashëndetshme në botë

Kur flasim për vendet që kanë ushqimin më të pashëndetshëm në botë, shumë mendojnë së pari për Amerikën (prej Fast Food-eve), por kuzhina e pashëndetshme në botë ndodhet në anën tjetër të hartës, që është Uzbekistani.

Një në pesë vdekje në botë shkaktohen nga kequshqyerja, sipas një studimi global të botuar nga The Lancet, një botim kryesor mjekësor. Shumë kripë, drithëra, fruta dhe perime shumë pak mund të shkaktojnë shumë sëmundje, si dhe sëmundje kronike.

Uzbekistani është në listën e 195 vendeve me zakonet më të këqija të ngrënies, dhe ky informacion i ka mërzitur banorët që krenohen me kuzhinën e tyre, specialitetet kombëtare, si dhe aftësitë e kuzhinierëve të tyre më të mirë. Gastroenterologia uzbekase Lola Abdurakhimova pretendon se ushqimi nuk është një vrasës i heshtur, por më tepër një zakon i dëmshëm.

Sipas mendimit të saj, njerëzit nuk dinë t’i thonë “jo” ushqimeve kalorike, duke veçuar te to edhe qebapët.

Më e popullarizuara dhe e njohura nga të gjitha pjatat kombëtare të Uzbekistanit është një specialitet i orizit, mishit, perimeve dhe shumë vaj.

Thuhet se është ngrënë që nga Amir Timur, pushtuesi uzbek që themeloi Perandorinë Timurid në 1300. Duke pasur parasysh që është ushqyese dhe e lehtë për t’u përgatitur, kjo lloj pjate la siguroi forcë të mjaftueshme për ushtarët për të luftuar. Edhe sot ajo hahet shpesh, në disa familje dhe disa herë në javë, dhe për raste të veçanta. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts