Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ish-presidentja e korruptuar: 20 vite burg dhe miliona dollarë gjobë, por pret faljen

Gjykata e Lartë e Koresë së Jugut la në fuqi një dënim me 20 vjet burg për ish-Presidenten Park Geun-hye, pasi akuzave për korrupsion, duke përfunduar procedurat gjyqësore dhe duke hapur mundësinë e faljes së saj për herë të parë.

Park u bë udhëheqësja e parë e Koresë së Jugut e zgjedhur në mënyrë demokratike që u përmbys kur u thirr në 2017.

Vajza e një diktatori ushtarak, Park mori detyrën në 2013 si presidentja e parë e Koresë së Jugut.

Ajo u shkarkua kur u shpall fajtore për bashkëpunim me një të besuar për të marrë dhjetëra miliarda fitime nga konglomeratet e mëdha për të ndihmuar familjen e saj dhe për të financuar fondacionet jofitimprurëse që ajo zotëronte.

Çështja e saj është debatuar në gjykata të ndryshme, por një vendim i Gjykatës së Lartë të enjten që mbështet një dënim me 20 vjet burg dhe një gjobë prej 18 miliardë dollarësh (16,38 milion dollarë) i shteroi të gjitha procedurat ligjore.

Park, 68 vjeçe, i cili ka qenë në burg që nga 31 marsi 2017, ka mohuar abuzimet.

Përfundimi i procesit ligjor hap rrugën për faljen presidenciale, e cila u kërkua nga mbështetësit e saj.

I pyetur për një falje të mundshme, një zyrtar presidencial i Shtëpisë së Kaltër tha se ishte e papërshtatshme të ngrihej çështja menjëherë pas vendimit të gjykatës dhe se çështja e ish-presidentes duhet të ishte një mësim historik.

Këshilltari kryesor i Presidentit Moon Jae-in tha se presidenti do të merrte një vendim për falje për Parku-n që pasqyron vullnetin e njerëzve, i cili duket i ndarë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts