Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Iniciativa: Britanikët, me “pasaporta COVID” në të ardhmen

Britanikëve të cilët janë vaksinuar kundër koronavirusit mund t’u ofrohet mundësia e pajisjes me “pasaportë COVID”. Kjo do të nënkuptojë se të gjithë ata që janë vaksinuar mund të kenë liri më të mëdha.

Agjencia qeveritare Innovate UK tashmë ka investuar 75,000 paund në zhvillimin e një aplikacioni për të regjistruar nëse një person ka marrë një dozë, dy ose asnjë nga ndonjë vaksinë e aprovuar.

Sipas informacionit jozyrtar, pasaportat duhet të testohen këtë muaj dhe ato do të krijohen nga kompania biometrike iProov dhe kompania e sigurisë kibernetike Mvine.

Plani është që të lëshojë aplikacionin falas për këdo që ka marrë vaksinën në mënyrë që ata të provojnë statusin e tyre të vaksinimit.

Ministria e Shëndetësisë më parë tha se ata nuk kishin menduar më parë për projektin e krijimit të “pasaportës COVID”, por agjencia qeveritare Innovate UK investoi 75,000 paund në projekt, dhe kjo nuk është para që duhet të harxhohet pa nevojë.

Të dy kompanitë e përfshira besojnë se nëse faza e parë e projektit është e suksesshme, projekti do të zgjerohet në miliona njerëz në MB.

“Një numër i madh njerëzish do të vaksinohen nga grupet në rrezik dhe ne do të jemi në gjendje të mbledhim informacione që tregojnë se çfarë ndikimi ka në monitorimin e niveleve të infeksioneve, shtrimeve në spital dhe vdekjeve të reduktuara,” tha një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë.

Sidoqoftë, qeveria aktualisht nuk mund të arrijë një konsensus nëse projekti është i realizueshëm.

Politika qeveritare është kritikuar sepse mund të diskriminojë njerëzit që nuk mund të marrin vaksinën, siç janë gratë shtatzëna.

Të tjerët kanë shprehur shqetësim për ata që mund të stigmatizohen në shoqëri për mosvaksinimin, shkruan ladbible.com. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts