Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Infektimet, Basha: ja pse qeveria duhej ta dëgjonte PD-në

Kreu demokrat Basha pretendon se nëse qevveria do kishte dëgjuar atë dhe PD-në muaj më parë, nuk do qe ky realitet pandemik sot.

“Që prej marsit, pas konsultimeve me ekspertët e shëndetësisë dhe ekonomisë, i propozuam qeverisë një plan masash për të mbrojtur shëndetin dhe ekonominë e qytetarëve.

Mosveprimi dhe mungesa e masave për të mbrojtur spitalet dhe qendrat shëndetësore, i ktheu ato në vatra të rrezikshme të përhapjes së virusit. Refuzimi për të marrë masat për mbrojten e stafeve mjekësore, i la mjekët dhe infermierët të pambrojtur përballë virusit.

Shqiptarëve vazhdon t’ju mungojë informacioni se si është gjendja në spitale, sa teste, sa shtretër, sa aparate respiratore dhe medikamente janë në dispozicion për të infektuarit nga COVID-19 dhe për qytetarët që vuajnë nga sëmundje të tjera”, shkruan Basha.

Sipas tij, referuar rritjes së numrit të infektimeve, koha nuk pret e duhet reaguar.

“Nevojitet urgjentisht një plan i detajuar për përballimin e situatës së pandemisë, ndihmë reale për gjithë familjet në nevojë, për të përballuar krizën ekonomike, si edhe një rrugëzgjidhje për arsimin, në kushtet kur prindërit dhe nxënësit kërkojnë qartësi së çfarë do të bëhet në shtator me shkollat. Koha nuk pret!”, përfundon Basha një status të tij të fundit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts