Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

GJEOPOLITIKA/ Inagurimi i Rrjedhës Turke: po Uashingtoni ç’mendon?

Nënsekretari amerikan i shtetit për politikë, David Hale, tha që Uashingtoni kundërshton hapjen e pjesës së dytë të Rrjedhës Turke, e cila do të furnizojë gaz me Bullgarinë përmes Evropës Juglindore sepse SHBA e konsideron atë një projekt gjeostrategjik për Rusinë.

Në një intervistë për Radio Kombëtare Bullgare, Hale tha se SHBA e kupton që siguria e energjisë është shumë e rëndësishme për Evropën dhe se aleatët e SHBA-së janë më të fortë dhe më të besueshëm kur ata kanë qasje të sigurt në burimet e energjisë.

Sipas tij, Moska po përdor burimet e saj të energjisë si një mjet politik për të përhapur ndikimin dhe përçarjen e Evropës.

Ai vlerësoi se North Stream 2 dhe krahu i dytë i Turk Stream janë një problem sepse ato nuk sigurojnë shpërndarje të energjisë për Evropën dhe destabilizojnë Ukrainën, ndërsa lejojnë që Rusia ta anashkalojë atë.

Ai argumenton se projektet e energjisë kontribuojnë në paqëndrueshmëri, sepse ato i ofrojnë Moskës një mjet tjetër për të imponuar veten në Evropë.

Presidentët e Turqisë dhe Rusisë, Rexhep Tajip Erdogan dhe Vladimir Putin, festuan zyrtarisht nisjen e tubacionit Rrjedha Turke në fillim të kësaj jave, i cili do të transportojë gazin rus në Evropën Jugore përmes Turqisë, duke anashkaluar Ukrainën.

Tubacioni kalon Detin e Zi dhe forcon lidhjet energjetike midis Moskës dhe Ankarasë, të cilat gjithashtu kanë forcuar bashkëpunimin mbrojtës pasi Ankaraja bleu sistemin e raketave të avancuara S-400 të Rusisë vitin e kaluar, njoftoi Reuters më parë.

Rrjedha Turke përbëhet nga dy tubacione, secila me një kapacitet prej 15,75 miliardë metra kub gaz në vit.

E para ka për qëllim furnizimin e Turqisë dhe e dyta do të shkojë më tej, nga Bullgaria në Serbi dhe Hungari.

Bullgaria shpreson të fillojë dërgimin e gazit në Serbi deri në maj dhe planifikon të ndërtojë të gjithë seksionin deri në fund të vitit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com