Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ikja e një aktoreje: roli më “flagrant” i të ndjerës, lufta me “shaminë”

Ndërroi jetë në moshën 60-vjeçare ish-aktorja e njohur Shpresa Bërdëllima. Pjesë e kastës aktoriale të viteve ’70-’80, ajo mbahej si një ndër yjet e ekranit kinematografik shqiptar, ku karrierën e nisi me një rol negativ – zonjushën Gajtani te “Vajzat me kordele të kuqe”.

E përzgjedhur e tillë nga regjisori Gëzim Erebera, po ky do e zgjidhte Bërdëllimën dhe për rolin e Hasimesë të “Përtej murreve të gurta”, një film që sa shenjtëronte luftën e komunistëve në kuptimin militar, afirmonte njëherësh dhe luftën e tyre kundër veshjes fetare të femrës, ndryshe mbulimit të kokës me shami. Epilogu i filmit, ku paralelisht me kauzën e luftës përshkohej dhe ajo e përçmimit të fesë, ka hedhjen tutje të shamisë, të cilën Hasimeja e mbante dhe në emër të një tradite.

Veç kinemasë, ajo pati një angazhim aktoresk dhe në skenë, si aktore e estradës së Tiranës për pjesër teatrale.

Pas ndërrimt të sistemeve në ’90, Shpresa Bërdëllima e ndëpreu karrierën aktoreske, pasi vendosi ta lë Shqipërinë e të vendoset në Belgjikë, ku dhe jetoi deri sa ndërroi jetë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com