Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Hungaria braktis Eurovision-in: aty, një flotë gay-sh!

Hungaria ka vendosur të mos marrë pjesë në Eurovision në vitin 2020 për shkak të implkimit të këtij eventi me frymën LGBT, raporton The Guardian, duke cituar një burim në një shërbim publik të drejtuar nga shteti.

“Megjithëse arsyet zyrtare të braktisjes së festivalit nuk u njoftuan, vendimi u mor për shkak të rritjes së retorikës homofobike në Hungari, ku kryeministri Viktor Orban filloi një politikë ‘familja mbi të gjitha’ që synon të ndihmojë familjet tradicionale dhe nivelin e lindjeve”, shkruan gazeta britanike.

Më parë, kryetari i parlamentit hungarez krahasoi birësimin e fëmijëve të çifteve të të njëjtit seks me pedofilinë, dhe në televizionin proqeveritar hungarez e quajti Eurovisionin si një “flotë gay”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com