Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Hoti i “vë vulën” Asocacionit”: Çështje e mbyllur! (Lajçak kërkon ta rihapë)

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha të hënën se çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe është një temë tashmë e mbyllur.

“Ajo temë nuk hapet, sepse është përmbyllur me marrëveshjen e vitit 2013, e cila është ratifikuar në Kuvendin e Kosovës, dhe pastaj është marrëveshja e parimeve e vitit 2015”, tha Hoti.

Komentet u bënë në një konferencë për media në Prishtinë, bash në ditën kur duhej të mbahej një raund i ri i dialogut Kosovë-Serbi, në nivel ekspertësh, por që është shtyrë, për shkak të, siç kanë thënë zyrtarët evropianë, situatës së rënduar COVID.

Por ndërkohë që Kosova thotë se nuk dëshiron ta hapë çështjen e Asociacionit, Serbia insiston që të bisedohet për të.

Për këtë, krah i është bërë i dërguari i BE për dialogun, Mirosllav Lakçak, i cili ka thënë se “Asociacioni duhet të adresohet në kuadër të marrëveshjes gjithëpërfshirëse”. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts