Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Hetimi i rrëzimit të aeroplanit në Pakistan: Diçka që piloti tha, i hutoi ekspertët

Kapiteni i një avioni pakistanez që u rrëzua javën e kaluar, duke vrarë 97 njerëz brenda, iu afrua aeroportit në Karaçi pa thënë se ai nuk mund të hapte pajisjet e uljes dhe goditi pistën tri herë, tha të enjten ministri pakistanez i Avioacionit.

Hetuesit gjetën një regjistrim të bisedës në kabinë në rrënojat e Airbus-it pakistanez A320 që u rrëzua në një zonë banimi në Karaçi të premten e kaluar, tha një zëdhënës i linjës ajrore. Dy persona mbijetuan nga përplasja.

Fluturimi PK83030, i ardhur nga drejtimi i Lahore në lindje, u rrëzua ndërsa u përpoq të ulej në pistë për herë të dytë. Kutia e zezë është gjetur tashmë.

Ministri i Aviacionit Civil, Ghulam Sarwar Khan u tha gazetarëve se motorët e aeroplanit prekën tokën tre herë gjatë përpjekjes së parë të uljes. “Piloti nuk raportoi se pajisjet e tij të uljes nuk po hapeshin. Ai preku joprofesionalisht tre herë tokën me motorët e tij,” tha Khan.

“Të gjitha gjurmët janë të pranishme (në pistë). Ai nuk ishte në lartësinë e duhur … Kulla e kontrollit e informoi atë që ai nuk ishte në lartësinë e duhur,” tha ai, duke shtuar se piloti u përgjigj: “Unë do ta menaxhoj (situatën)”.

Sipas informacionit të publikuar në faqen e internetit liveatc.net, i cili ofron lajme në lidhje me komunikimin ajror, piloti u tha kontrolluesve “ne jemi të sigurt tani” gjatë afrimit, por arsyeja për këtë vërejtje la shumë ekspertë në dyshim.

Menjëherë pasi motorët prekën pistën në përpjekjen e parë të dështuar të uljes, piloti raportoi probleme të mirëmbajtjes në lartësi dhe më pas tha që të dy motorët kishin dështuar.

Hetuesit duhet të rishikojnë nëse motorët janë mbyllur për shkak të një përplasjeje me pistën pas një rrëzimi më të shpejtë se normalja. Në pjesën e poshtme të motorit janë pjesë kryesore, përfshirë pompat ndihmëse të transmetimit dhe ato hidraulike.

“Gjëra të ndryshme mund t’i ndodhin motorit nëse prek pistën,” tha një person që e di funksionimin e aeroplanit.

Motorët janë bërë nga CFM International, një kompani franceze-amerikane, bashkëpronëse e Safran dhe General Electric, dhe janë ndër motorët që përdoren më shpesh në industri dhe njihen për besueshmërinë e tyre. Kutitë e zeza do të lexohen nga BEA, agjensia e aksidenteve të aviacionit në Francë, e cila po heton aksidentin nën udhëheqjen e Pakistanit.

Ekspertët e sigurisë paralajmërojnë se është shumë herët të thuhet se çfarë e shkaktoi aksidentin dhe theksojnë se shumica e aksidenteve ndodhin për shkak të një përzierje faktorësh. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com