Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

HETIMI/ Zhdukja e Maddie McCann: kërkohet një kosovare, enigma në dorë të saj

Rasti i Maddie McCann tronditi botën në 2007 kur ajo u zhduk nga një apartament në vendpushimin turistik të Praia da Luz në qytetin portugez të Algavare.

Këto ditë, çështja është përsëri në fokusin e publikut botëror, të gjitha për shkak të përmbysjes së madhe të hetimit në Gjermani.

Një burrë i dyshuar për rrëmbimin dhe vrasjen e Maddie, Christian Brueckner, mund të lirohej me kusht këtë fundjavë ndërkohë që policia përpiqet të gjejë prova të reja për ta mbajtur atë në burg.

Brueckner është në burg për përdhunimin e një turisteje 72-vjeçare në Amerikë, krim i kryer vetëm 18 muaj para se Maddie të humbasë.

Në kohën e zhdukjes, prindërit e saj ishin në një restorant aty pranë, dhe policia është përpjekur të zbardhë këtë enigmë për vite me rradhë për të zbuluar se çfarë ndodhi në të vërtetë atë natë fatale.

Policia britanike tha që hetimi kishte tejkaluar 11 milion eurot në këto 13 vjet.

Lidhja për çështjen e Maddie është rasti i një vajze kosovare që kërkohet aktualisht nga policia. Ajo jetoi me Brueckner në Portugali jo larg nga vendpushimi ku ishte Maddie.

Vajza raportohet se u largua nga Brueckner para se Maddie të zhdukej.

Tabloidët gjermanë shkruajnë se hetuesit janë plotësisht të sigurt se Maddie u rrëmbye dhe u vra, por ata nuk kanë prova të mjaftueshme për të thënë se autori është pikërisht Brueckner, i cili u dënua në Gjermani në 1994 për abuzim seksual të fëmijëve.

Nga rruga, shtëpia në Algarve ku ai jetonte, është vetëm një 25-minuta në këmbë nga hoteli nga i cili u zhduk Maddie. Ndodhet në një pronë me disa puse të braktisura dhe fusha të zbrazëta. Policia britanike kontrolloi pronën në vitin 2012, dhe policia gjermane lëshoi ​​dje foto të shtëpisë me qëllim të gjetjes së dëshmitarëve të rinj.

Hetuesit duan të zbulojnë ish-të dashurën e tij kosovare e cila ishte e mitur në kohën e zhdukjes së Maddie. Ajo besohet të ketë lënë Algarve para se të rrëmbente vajzën, ndërsa Brueckner mbeti në vendpushimin Praia da Luz dhe jetoi në një kamper për të cilin policia beson se mund të ishte përdorur gjatë rrëmbimit. Ata shpresojnë të mësojnë më shumë nga ajo për lëvizjen e Brueckner rreth vendpushimit portugez.

Christian Bruckner po vuan dënimin me shtatë vjet burg për përdhunim. Një ish i njohur i Brueckner ndau informacione për gruan kosovare n mediat gjermane. Ai i tha RTL se Brueckner e kishte kërcënuar dikur atë në Braunschëeig.

Ai zbuloi se ajo jetonte në një apartament me Brueckner dhe se ai e dinte që ai kishte një të dashur të mitur nga Kosova. Policia, natyrisht, menjëherë hyri në veprim dhe po kërkon pikërisht vajzën kosovare e cila mund ta dijë të gjithë të vërtetën.

Brueckner, i përshkruar nga prokurorët gjermanë si “grabitqar seksual i shumëfishtë”’, tani është në qendër të një hetimi për zhdukjen e Maddie. Dje, zëdhënësit e prindërve të vajzës së vogël, Kate dhe Gerry McCann, mirëpritën përparimin e rëndësishëm në hetim, por përsëri janë përballur me dhimbje pasi hetuesit gjermanë besojnë se vajza e tyre e vogël nuk është më e gjallë dhe madje sugjerojnë që policia e di se ajo vdiq. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com