Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

HARTA/ Shqiptarët e zhdukur: këto janë vendndodhjet e varreve masive të identifikuara në Serbi

Fshati Kizhevak, rreth 10 kilometra larg nga Komuna e Rashkës dhe në afërsi të atraksionit të ri turistik të Liqenit të Semetes. Fshati ishte krejt i panjohur për publikun deri para dy javësh, por kjo ndryshoi kur një varr me 15 deri në 17 trupa që besohet të ishin viktima shqiptare nga Kosova u gjet afër minierave. Nëse hetimi e konfirmon atë, ky do të jetë varri i pestë masiv i zbuluar në territorin e Serbisë në të cilin u gjetën viktima shqiptare.

Zbulimi i varrit u konfirmua për publikun nga kreu i Komisionit qeveritar për Personat e Zhdukur, Veljko Odaloviç, i cili, megjithatë, hezitoi të përcaktonte kombësinë e viktimave.

“Derisa të përfundojë kërkimi i plotë i vendndodhjes, derisa të merret ADN-ja nga mbetjet, derisa të përputhen mostrat e gjakut të familjeve që e dhanë, nuk mund të themi me siguri se kujt i përkasin ose ndonjë gjë që mund të thuhet. publikut”, tha Odaloviç, duke theksuar se kërkimi i plotë i këtij terreni filloi në bazë të informacionit të marrë nga Prishtina.

Në anën tjetër, Prishtina thotë se hulumtimi është kryer në këtë lokacion për më shumë se 5 vjet dhe se ata kanë arsye të arsyeshme të dyshojnë se ato janë viktima shqiptare.

Drejtori i Institutit për Mjekësi Ligjore në Prishtinë, Arsim Gërxhaliu, i tha Radios Evropa e Lirë (RFE) se mbetjet e dyshuara si viktima shqiptare nga Kosova u gjetën në atë vend.

Ky varr aktualisht sigurohet nga Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë dhe nuk lejohet të bëhen fotografi afër tij.

“Aktualisht, nuk është e mundur të bësh foto me ose pa leje, dhe nuk ka asgjë për të parë, ka vetëm një qese të bardhë, ndërsa t u dërguan në Beograd për analiza,” tha një nga punëtorët pranë varrit.

Në të njëjtën ditë kur Odaloviç njoftoi mbi gjetjen e varrit, Prokuroria e Krimeve të Luftës në Beograd lëshoi ​​një urdhër për zhvarrosjen e eshtrave.

Sipas Zyrës së UNMIK-ut për Personat e Zhdukur, katër varre masive me viktima shqiptare janë gjetur në Serbi që nga viti 2001. I pari u zbulua në Batajnica afër Beogradit në 2001, ku u gjetën deri në 744 trupa. Në të njëjtin vit, 61 trupa u gjetën në Petrovo Selo në Serbinë lindore. Një varr masiv me 84 trupa u zbulua afër Liqenit Perushac në 2001, dhe i fundit u zbulua në 2013 në Rudnica, në jugperëndim të vendit, në afërsi të vendkalimit kufitar Jarinje midis Serbisë dhe Kosovës. Aty u gjetën mbetjet e 52 personave. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts