Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Gruaja e parë që do ekzekutohet në SHBA që nga viti 1953: kjo ishte pashpirtësia e saj prej shtrige (video)

Qeveria amerikane ka caktuar një datë ekzekutimi për Lisa Montgomery, e cila do të jetë gruaja e parë që do të ekzekutohet në këtë shtet pas më shumë se 60 vjetësh.

Ministria e Drejtësisë njoftoi se duhet të marrë injeksionin vdekjeprurës në 8 dhjetor.

Ajo aktualisht është në burgun federal në qytetin Terre Haute, ku do të ekzekutohet

Siç kishte raportuar më parë mirror.co.uk, Montgomery u dënua për vrasjen e 23-vjeçares Bobbie Jo Stinnett, e cili ishte tetë muaj shtatzënë.

Pasi e mbyti me një litar, ajo mori një thikë kuzhine me të cilën nxori foshnjën nga barku.

Mjeku, i cili ishte dëshmitar në gjyq, tha se Stinnett ishte ndoshta gjallë kur Montgomery i preu barkun.

Foshnja (vajzë) u mbijetoi të gjitha këtyre, dhe e dënuara më pas shkoi në qytetin e saj të lindjes në Kansas, ku e tregoi fëmijën si të sajën.

Policia shpejt e arrestoi atë.

Vogëlushja u kthye tek babai i saj dhe iu dha emri Victoria Jo.

Gjatë këtij gjyqi torturues, gjykatësve iu deshën katër orë për ta gjetur Montgomery-n fajtore për rrëmbim që solli vdekjen. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts