Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Greqi-Rusi, pjesë e boshtit të ri që sfidon BE. Ja pakti i fshehtë ku luhen miliarda euro

Një bosht i ri pragmatisto-ekonomik po krijohet në Europë duke konkuruar drejpërsëdrejti Bashkimin Europian. Dhe në qendër të këtyre përpjekjeve është Greqia, “delja e zezë” e BE, e cila pasi ka marrë miliardat me kusht nga Gjermania, po kërkon një rrugë të re në Moskën e “Car Putinit”.

Revista prestigjoze jo vetëm gjermane por europiane Der Spiegel, zbulon një akord të fshehtë të arritur nëpërmjet Athinës dhe Moskës ditët e fundit, ku bëhet fjalë për miliarda euro.

Ndërohë që Bashkimi Europian i kërkon Greqisë masa të rrepta shtrënguese, Athina provon të “çajë rrethimin” dhe shpreson të përfitojë deri në 5 miliardë euro ndërmjet akordit me Rusinë. Aspekti më interest këtu është se 3 miliardë euro të shumës finale, Moska ia ka dhënë paradhënie qverisë greke, para që janë pjesë e kalimit të gazësjellësit Turkish Stream, që Rusia synon të ndërtojë në Turi e Greqi për të furnizuar Europën me gaz natyror. Operacioni është kryer nga negociatat secrete që janë zhvilluar në kryeqytetin rus, ku ndodhet prej ditësh një funksionar i lartë i Syriza-s.

Marrëveshja ndërmjet Rusisë dhe Greqisë do të firmoset të martën, pas dy ditësh. Për projektin është diskutuar gjatë vizitës së fundit të zhvillyar në Moskë nga Kryeministri grek., Alexis Tsipras. Në bazë të planit, gazsjellësi do të jetë gati në vitin 2019.

/tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts