Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Gazi n’drrasë” në avion: rekord i thyer në shpejtësinë e fluturimit nga Nju Jorku në Londër

British Airways ka të ngjarë të thyejë rekordin e fluturimit më të shpejtë subsonik midis Nju Jorkut dhe Londrës, me avionët e tij që arrijnë shpejtësinë deri në 1.200 kilometra në orë.

Një aeroplan pasagjerësh Boeing 747-436 fluturoi mbi Atlantik natën midis të shtunës dhe të sielës, pasi Britania priste një stuhi Ciara, më e forta në shtatë vjet.

Sipas faqes së internetit të Flightradar, aeroplani u ngrit nga aeroporti J. F. Kennedy i New York-ut, duke arritur në Heathrow në vetëm katër orë e 56 minuta.

Kjo është një minutë më e shpejtë se Virgin Atlantic, Airbus A350 i së cilës mbërriti në aeroport vetëm pak çaste më vonë.

Fluturimet e British Airways dhe Virgin Atlantic thyen rekordin e mëparshëm të mbajtur nga një kompani norvegjeze.

Në janar 2018 nga Aeroporti J. F. Kennedy, aeroplanët e asaj kompanie arritën në Aeroportin Gatwick të Londrës në pesë orë dhe 13 minuta.

Koha mesatare e udhëtimit midis Londrës dhe Nju Jorkut është gjashtë orë e 50 minuta. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts