Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

GAZETARI/ David Hirst: Marrëveshjet arabe me Izraelin: pse e gjitha kundër Turqisë

Gazetari i mirënjohur britanik David Hirst pretendon se qëllimi i vërtetë i normalizimit të regjimeve arabe me Izraelin është Turqia, dhe jo Irani, siç besohet ndryshe.

“Irani nuk është qëllimi i aleancës Emirate-Izrael, por Turqia,” shkroi Hirst në një tekst të botuar në portalin Middle East Eye.

Më poshtë po paraqesim pjesët më interesante të shkrimit të tij:

Muaj para njoftimit se Emiratet e Bashkuara Arabe do të njohin Izraelin, duke anashkaluar status quo-në që normalizimi nuk duhet të ndodhë derisa palestinezët të kenë shtetin e tyre, analistët janë hutuar nga “marrëveshja e shekullit” e shpallur nga Presidenti i SHBA Donald Trump.

Ata menduan se pse presidenti amerikan po investon gjithë atë energji në një biznes që është bojkotuar nga udhëheqësit palestinezë dhe refuzuar nga vendet arabe, dhe i cili nuk do të ketë sukses aspak? Një deklaratë e lëshuar nga Abu Dhabi nuk iu përgjigj pyetjes së tyre.

Trump dhe dhëndri i tij Jared Kushner janë përpjekur që vendet e tjera në rajon të normalizojnë marrëdhëniet me Izraelin. Deri më tani, Bahreini, Serbia dhe Kosova kanë thënë se do të ndjekin shembullin. Sa për vendet e mëdha dhe të populluara, ata nuk pranuan dhe përpjekjet e tyre nuk u mbështetën nga Mbretëria e Arabisë Saudite, Sudani, Omani, apo edhe Jordania.

Të gjitha përpjekjet e Shtëpisë së Bardhë javën e ardhshme do të dështojnë të mbulojnë faktin se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do të shtrëngojë duart me udhëheqësit e vetëm dy shteteve të vogla arabe në një ceremoni që Trump do ta quajë historike.

Nëse palestinezët nuk janë aspak shënjestra e kësaj marrëveshjeje, atëherë kush mund të jetë?

Qëllimi i Kushner është të përmbushë kërkesën hebraike nacional-fetare, dhe kjo është vendosja e Izraelit të Madh si një fakt i përhershëm në tokë.

Por atëherë kur duhet të mbrojë veten aleanca Emirato-Izraelite?

Domethënë, Izraeli u ka thënë diplomatëve arabë për disa kohë që nuk e konsideron më Iranin një kërcënim ushtarak. Në fakt, shefi i Mossad-it, Yossi Cohen u tha zyrtarëve arabë se Irani ishte “i përmbajtur”.

Epo, nëse Irani nuk është objektivi i kësaj aleance në zhvillim, atëherë kush është?

Turqit po vijnë

Përgjigja erdhi këtë javë përmes një serie deklaratash të zgjedhura me kujdes nga udhëheqësit arabë që u takuan në Lidhjen Arabe.

Ata njoftuan se pushtuesi i ri i huaj që kërcënonte botën arabe nuk ishin persët, madje as rusët, por turqit. Dhe sikur të gjithë ishin duke punuar në bazë të një çelësi elektrik, i gjithë bregu i Mesdheut lindor, nga Libani në Egjipt, u ​​thirr për të marrë armët dhe për të mobilizuar kundër fqinjit të tij verior, të cilin ata pretendojnë se dëshiron të ringjallë dhe të vendosë sundimin osman në rajon.

Akuzat drejtohen nga ministri i Jashtëm i Emirateve Enver Gargash, i cili, duke folur para Lidhjes Arabe, tha: “Ndërhyrja e Turqisë në punët e brendshme të vendeve arabe është një shembull i qartë i ndërhyrjes negative në rajon”.

Kjo është një deklaratë vërtet e çuditshme, sepse vjen nga ministri i vendit që rrëzoi presidentin egjiptian dhe aeroplanët e të cilit bombarduan kryeqytetin libian Tripoli, duke u përpjekur të përmbysnin një qeveri tjetër të njohur ndërkombëtarisht.

Gargash akuzoi Turqinë për kërcënimin e sigurisë së trafikut detar në ujërat mesdhetare, përmes shkeljeve flagrante të ligjeve, konventave dhe sovranitetit shtetëror përkatës.

Identifikimi i armikut

Gargash u pasua nga ministri i Jashtëm egjiptian Sameh Shukri, i cili tha se ndërhyrjet turke në shumë vende arabe përbën kërcënimin më të rëndësishëm për sigurinë kombëtare arabe, duke shtuar: “Egjipti nuk do të qëndrojë duarkryq përpara ambicieve turke, të cilat janë veçanërisht të dukshme në Irakun e veriut, Siri dhe Libi. ”

Takimi u drejtua nga një delegacion palestinez, i cili erdhi “i armatosur” me një draft deklaratë që dënonte marrëveshjen Emirate-Izrael si tradhti. Sidoqoftë, Këshilli tërhoqi deklaratën e tyre dhe vendosi të formonte një nënkomitet ose komision të përhershëm për të monitoruar ofensivën turke, duke e urdhëruar atë të raportonte në çdo takim të mëpasshëm.

Deklaratat korale kundër Turqisë gjatë javës së kaluar nuk kanë kaluar pa u vënë re në Ankara. Për më tepër, një burim i lartë pranë qeverisë turke ia atribuoi atë aleancës misionare kristiane-sioniste në Shtetet e Bashkuara.

“Emiratet e Bashkuara Arabe vazhdojnë të luajnë një rol udhëheqës në izolimin e Turqisë në nivele operacionale,” tha një burim i cili dëshironte të mbetej anonim, duke shtuar: “Emiratet po financojnë sipërmarrjen, megjithëse ata që qëndrojnë prapa strategjisë janë Izraeli dhe disa politikanë amerikanë pranë pro-Izraelit. Ata janë vazhdimisht pjesë e të gjitha përpjekjeve për të krijuar një koalicion anti-turk. Ata mbështesin Emiratet e Bashkuara Arabe në favor të aleancës kristiano-sioniste, veçanërisht para zgjedhjeve presidenciale të nëntorit, të cilat mund të sjellin mbështetje elektorale në zyrat e tyre.”

Bazat turke

Ironia është se ekziston akoma një nënkomision tjetër anti-normalizimi i Lidhjes Arabe që mbështet parimin e një vendi (palestinez) kundrejt paqes, themeluar nga Nisma Arabe e Paqes e themeluar nga Mbretëria e Arabisë Saudite në 2002. Sidoqoftë, ky nënkomision u neglizhua, sepse Izraeli nuk është më armiku i Lidhjes Arabe, por Turqia.

Jordan Times, zëri zyrtar i mbretërisë, botoi një artikull ku thuhej: “Forcat dhe milicitë turke të mbështetura nga Ankaraja po veprojnë në tre vende arabe: Libi, Siri dhe Irak. Ky është një realitet gjeopolitik që bota arabe, si dhe bashkësia ndërkombëtare, duhet ta njohin dhe t’i përgjigjen. Në fakt, ambiciet territoriale, politike dhe ekonomike të Turqisë në ato vende proklamohen nga udhëheqësit e lartë turq, përfshirë Presidentin Rexhep Tajip Erdogan. Turqia tani ka baza ushtarake në Katar, Libi, Somali, Qipro Veriore, Siri dhe Irak, megjithëse jo të gjithë kanë pëlqimin e qeverive legjitime.

Kryqëzata e Macronit

Ka aktorë të tjerë të huaj që marrin pjesë në këtë fushatë, e cila synon të deklarojë Turqinë “fajtorin e ri” dhe të jashtëligjshëm në rajonin e Mesdheut Lindor.

Pavarësisht nga roli i dukshëm i Francës në mbështetjen e një gjenerali lufte të epokës Gaddafi, Khalifa Haftar, në përpjekjet e tij – përfshirë krimet e luftës – për të kapur kryeqytetin libian dhe ekzistencën e provave përfundimtare të përdorimit të avionëve emirate dhe avionëve luftarakë rusë, Presidenti Macron përdori një turne të fundit në Bejrut për të zgjeruar më tej krahët diplomatik-retorikë të Francës.

Gjatë vizitës së tij të parë në kryeqytetin e shkatërruar libanez, Macron tha: “Nëse Franca nuk luan rolin e saj, atëherë iranianët, turqit dhe sauditët do të ndërhyjnë në punët e brendshme të Libanit dhe interesat ekonomike dhe gjeopolitike të këtyre forcave ka të ngjarë të jenë të dëmshme për interesat libaneze.”

Pas kësaj, Macron fluturoi për në Bagdad, ku tërhoqi vëmendjen për atë që ai e quajti “iniciativë hegjemonike”, e cila qartë aludonte për Turqinë, siç raportoi një zyrtar irakian. Në qershor, Ankara filloi një ofensivë ndërkufitare ajrore dhe tokësore kundër rebelëve kurdë në Irakun verior, duke zemëruar Bagdadin, i cili e përshkroi atë si një shkelje të territorit irakian.

Ndërkohë, anijet luftarake franceze morën pjesë në manovrat e përbashkëta me anijet greke, midis një mosmarrëveshje rreth kërkimit të naftës e gazit pranë Qipros nga ana e Turqisë.

Në një samit në Korsikë këtë javë, Macron tha: “Turqia nuk është më një partner në këtë rajon”, duke vënë në dukje se evropianët duhet të jenë “të qartë dhe të vendosur” ndaj qeverisë së Erdoganit dhe “sjelljes së saj të papranueshme”. Macron shtoi se evropianët duhet të heqin “vija të kuqe” ndaj Turqisë.

Uniteti turk

Macron këmbëngul se problemi i tij nuk është me turqit, por me Erdoganin. Kjo metodë tashmë është provuar dhe dështuar. Problemi i vërtetë është se Erdogan gëzon mbështetjen e plotë të ushtrisë turke kur përballet me forcat libiane në Libi ose kur ai këmbëngul për të drejtat palestineze në Jeruzalem, ose kur urdhëron bombardimin e vendeve dhe pozicioneve të PKK në Irak, ose kur ai synon forcat e Presidentit Bashar al-Asad në Siri. Dhe jo vetëm që ka mbështetjen e plotë të ushtrisë turke, por edhe të të gjitha partive kryesore politike në Turqi.

Përballja me Ankaranë

Pse ka një konfrontim me Turqinë tani? Pavarësisht të gjitha rezervave lokale për rolin e tij si president, Erdogan e vendosi Turqinë si një vend të pavarur, forcat e armatosura të të cilit kanë aftësinë të kundërshtojnë forcat ruse si në Siri dhe Libi.

Ekonomia e Turqisë është e barabartë me atë të Arabisë Saudite, por ushtria e saj është e vetë-mjaftueshme. Turqia gjithashtu filloi të prodhonte dronë kur Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara refuzuan ta furnizonin atë. Njerëzit mund ta kenë harruar atë sot, por avionët izraelitë kryenin ushtrime duke përdorur aeroportet turke për shkak të hapësirës së kufizuar ajrore të Izraelit, sipas burimeve të inteligjencës turke.

Kur Turqia zbulon gazin në Detin e Zi, kompanitë turke kanë teknologji që i lejon ata të zhvillojnë fusha gazi dhe të plotësojnë nevojat e tregut lokal – ndryshe nga Egjipti, mbështetja e të cilit në kompanitë britanike, italiane dhe amerikane e bën atë të mbledhë vetëm një pjesë të të ardhurave nga fushat e saj të gazit.

Dhe kur ata përplasen me ushtarë të armatosur rëndë, siç ndodhi në 2016 gjatë një përpjekje për grusht shteti ushtarak (financuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe), Turqit i luftojnë ata me një ndjenjë krenarie dhe sfidimi.

E gjithë kjo duhet t’i bëjë politikanët perëndimorë të ndalojnë dhe të mendojnë pak para se të krijojnë një armik të ri dhe të ndezin një konflikt të ri në rajon. Nuk ka më asnjë dyshim se nga vjen kjo axhendë: ajo vjen nga Izraeli dhe vendet e Gjirit, të cilat nuk kanë asnjë biznes apo interes në Qipro.

Aventurë e rrezikshme

Izraeli nuk i toleron ata që duan të minojnë qëllimin e tij kryesor, i cili është vendosja e kufijve rreth zonës që ka pushtuar në mënyrë të paligjshme. Si pjesë e vlerësimit të inteligjencës së tij 2020, Departamenti i Inteligjencës Ushtarake Izraelite ka përfshirë Turqinë në listën e saj të organizatave dhe vendeve që kërcënojnë sigurinë kombëtare të Izraelit. Vlerësimi, megjithatë, përjashtoi mundësinë e një konflikti ushtarak midis dy vendeve.

Sa i përket regjimeve në Emiratedhe Arabinë Saudite, ata nuk kanë shqetësime të tilla. Gjithë shqetësimi i tyre është ndikimi i Turqisë në popullin e tyre si lider i sunizmit në botë. Sepse, lufta është se kush do t’i drejtojë sunitët në botën arabe. Pretendimi saudit për këtë udhëheqje ka dështuar dhe pozicioni i tij do të jetë shumë më i keq në këtë drejtim pasi të normalizojë përfundimisht marrëdhëniet e tij me Izraelin.

Franca nuk ka as guximin dhe as forcën për të ndezur një konflikt të ri në Lindjen e Mesme. Në vetë Francën, “mrekulli” e politikës franceze është bërë presidenti më jopopullor i Francës ndonjëherë.

Franca e Macron, si vendet e tjera perëndimore, po përjeton një ndarje të brendshme. Ajo është tronditur nga pandemia COVID-19 dhe ngritja e së djathtës po aq sa Britania është tunduar nga ndarjet e Brexit. Macron duhet të marrë një mësim nga përvojat e Tony Bler, George W. Bush, David Cameron dhe Nicolas Sarkozy dhe të distancohet nga aventurat e huaja. Por nëse ai këmbëngul të vazhdojë me këtë, fundi i tij do të jetë fatal. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts