Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Fronti Nago-Karabakut: F-16 turke trembin Armeninë, Ankaraja mohon përfshirjen në luftë

Ministria armene e Mbrojtjes njoftoi se njw aeroplani luftarak turk F-16 rrëzoi aeroplanin luftarak armen SU-25.

Aeroplani, sipas mediave ruse, u rrëzua në hapësirën ajrore armene.

Informacioni u botua nga portali Russia Today, i cili ndikohet fuqimisht nga Kremlini zyrtar.

Le t’ju kujtojmë se konflikti midis Armenisë dhe Azerbajxhanit po vazhdojnë prej ditësh. Rusia, e udhëhequr nga Presidenti Vladimir Putin, mbështet Armeninë dhe Turqia, e udhëhequr nga Tajip Erdogan, mbështet Azerbajxhanin.

Nëse informacioni në lidhje me goditjen turke të SU-25 armene me F-16 është i vërtetë, kjo do të thotë që Turqia është e përfshirë haptazi në konfliktin ushtarak të Nago-Karabakut.

Por përfaqësuesi i presidentit turk, Fahrettin Altun, mohoi se luftëtari turk rrëzoi avionin e Forcave Ajrore Armene në hapësirën ajrore të atij vendi.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit gjithashtu e mohoi lajmin, raporton Sputnik.

Nga ana tjetër, ministri i Jashtëm turk Mevlüt Cavusoglu tha më herët se Ankaraja ishte e gatshme të mbështeste Baku si në tryezën e bisedimeve ashtu edhe në fushën e betejës.

Rusia, e cila është në një aleancë ushtarake me Armeninë, shet armë të sofistikuar me vlerë miliarda dollarë në të dy vendet, ndërsa Armenia akuzon Turqinë, e cila mbështet Azerbajxhanin, për ndërhyrje në konflikt. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts