Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Franca shënon Ditën e Rënies së Bastijës nën pandemi: ceremoni e tkurrur

Franca po shënon Ditën e Rënies së Bastilles (Bastijës), por me më pak pompozitet dhe luks duke pasur parasysh se ekzistojnë masa paraprake për të shmangur përhapjen e një lloji të ri të virusit të koronës.

Pushtimi i asaj kalaje mbretërore dhe burgu në vitin 1789 shënoi fundin e monarkisë absolutiste dhe fillimin simbolik të Revolucionit Francez.

Në vend të paradës tradicionale ushtarake në Champs Elysees, Presidenti Emmanuel Macron po planifikon një paradë të vogël në Place de la Concorde, në fund të rrugës së famshme.

Ndërsa 4,000 ushtarë morën pjesë në paradën dy-orëshe vitin e kaluar, këtë vit do të ketë 2.195, dhe ceremonia do të zgjasë pak më shumë se një orë.

Mysafirët e nderit të Macron janë ministrat e shëndetësisë të Austrisë, Gjermanisë, Luksemburgut dhe Zvicrës – vende që morën 161 pacientë nga spitalet e mbushura me njerëz në Francën Lindore në kulmin e krizës.

Në fund të ceremonisë në Place de la Concorde, punonjësit e shëndetit civil dhe ushtarak francez do të nderohen.

Pas kësaj, Macron duhet të japë një intervistë të rrallë në televizion në të cilën pritet të përshkruajë planet për dy vitet e fundit të mandatit të tij presidencial.

Presidenti centristist premtoi një “rrugë të re” pas epidemisë dhe bëri ndryshime në qeveri, duke zëvendësuar kryeministrin gjithnjë e më të popullarizuar të qendrës së djathtë Edouard Philippe me një tjetër politikan të qendrës së djathtë më pak të njohur.

Fishekzjarret tradicionale do të mbahen në mbrëmje, por, për të shmangur turmat, zonat e zakonshme do të jenë të mbyllura për publikun. Qytetarët do të jenë në gjendje ta shikojnë atë në televizion. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts