Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Formula 1: Hamilton siguron titullin e shtatë në Stamboll, barazon me Schumacher-in

Britaniku i Mercedesit Lewis Hamilton fitoi Çmimin e Madh të Stambollit, duke konfirmuar fitimin e titullit botëror të Formula 1 për herë të shtatë në karrierën e tij.

Kështu Hamilton barazoi gjermanin Michael Schumacher i cili ishte gjithashtu shtatë herë kampion bote në Formula 1.

Para këtij titulli, britaniku ka fituar titullin e botëror në 2008, 2014, 2015, 2017, 2018 dhe 2019, raportoi Hina.

Britaniku filloi si i gjashti, por arriti një galop të mirë në një garë emocionuese në një pistë të rrëshqitshme dhe të lagësht.

I dyti ishte meksikan Sergio Perez (Racing Point) dhe i treti gjerman Sebastian Vettel (Ferrari).

Kjo është fitorja e dhjetë e sezonit Hamilton dhe e 94-ta në karrierën e tij.

Kanë mbetur edhe tre gara të tjera deri në fund të sezonit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts