Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Forbes: ulet numri i miliarderëve në botë, ja treguesit e fundit

Numri i miliarderëve në botë dhe pasuria e tyre kanë rënë këtë vit, për herë të dytë në dekadën e fundit, gjë që dëshmon se edhe më të pasurit nuk janë imun ndaj rënies ekonomike dhe dobësimit të tregjeve të aksioneve.

Sipas renditjes mw të fundit të Forbes në SHBA, aktualisht janë 2,153 miliarderë, 55 për qind më pak se një vit më parë.

Prej tyre, një rekord 994, ose 46 përqind, janë më të varfër (relativisht) sesa ishin vitin e kaluar.

Në përgjithësi, ultra të pasurit kanë një vlerë prej 8,7 trilion dollarë, duke zbritur 400 miliardë dollarë nga viti 2018.

Një total prej 11 përqind e anëtarëve të listës së vitit të kaluar, ose 247 njerëz, u larguan nga më të pasurit, shumica prej vitit 2009, në mes të krizës globale financiare.

Azia-Paqësori është më i prekur nga rënia e numrit të miliarderëve – 60 më pak se vitin e kaluar. Rënia u drejtua nga Kina, e cila ka 49 miliarderë më pak se një vit më parë. Evropa, Lindja e Mesme dhe Afrika gjithashtu kanë humbur miliarderë.

Amerika, e mundësuar nga një Brazil i rilindur dhe SHBA janë dy rajonet e vetme botërore me më shumë miliarderë këtë vit sesa një vit më parë. Aktualisht ka një rekord 607 në SHBA dhe 14 nga 20 më të pasurit në botë jetojnë atje.

E parë në mënyrë individuale, themeluesi i Amazonës, Jeff Bezos është përsëri numri një në botë nga pasuria, me pasuri prej 131 miliardë dollarësh, i ndjekur nga Bill Gates (96.5 miliardë dollarë), Warren Buffet (82.5 miliardë dollarë), Bernard Arnault me ​​familjen (76) miliardë) dhe Carlos Slim, gjithashtu me familjen (64 miliardë dollarë).

Edhe në periudha të vështira, sipërmarrësit e shkathët dhe të pamëshirshëm gjetën mënyra të reja për t’u pasuruar: 195 të rinj u bashkuan në radhët e më të pasurve. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts