Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Fluturimi i fundit: Lamtumirë Tupolev Tu-154! (Sa jetë morri në 73 përplasje, përfshirë një president)

Tupolev Tu-154 i Rusisë, i cili konsiderohej modeli kryesor në botë gjatë epokës sovjetike, bëri fluturimin e tij të fundit tregtar të mërkurën para se të tërhiqej, sipas linjës ajrore ruse Alrosa.

Aeroplani me tre motorë me rreze të mesme bëri fluturimin e tij të parë tregtar në 1972 dhe formoi shtyllën kurrizore të fluturimeve të brendshme gjatë epokës sovjetike, dhe më pas në aviacionin rus nga vitet 1980 në mes të viteve 2000.

“Na vjen keq që duhet të shpallim përfundimin e përdorimit të Tupolev Tu-154 të vetëm të mbetur në flotën e aviacionit civil rus,” tha Alrosa në një deklaratë.

Fluturimi i fundit komercial transportoi 140 pasagjerë nga qyteti Mirny në larg lindjen e Rusisë, i njohur si “kryeqyteti i diamanteve” ruse, në qytetin Novosibirsk në Siberinë perëndimore.

“Faleminderit Tu-154”, tha Alrosa në një video të uljes së fundit të postuar në mediat sociale, duke shtuar se “një epokë e tërë e prodhimit kombëtar të avionëve përfundon me këtë avion legjendar”.

Kompania Tupolev ndaloi prodhimin e këtij modeli në 2013, por një numër i vogël i tyre ende përdoret nga Ministria Ruse e Mbrojtjes.

Tupolev Tu-154 është i njohur gjithashtu për një numër të madh aksidentesh me bilanc: 2.911 njerëz të shuar në 73 përplasje, sipas Rrjetit të Sigurisë së Aviacionit.

Në prill 2010, Tu-154 u rrëzua afër Smolensk në Rusinë perëndimore me 96 persona, përfshirë presidentin polak Lech Kaczynski, duke vrarë të gjithë pasagjerët dhe ekuipazhin.

Në dhjetor 2016, aTupolev Tu-154 i ushtrisë ruse u rrëzua në Detin e Zi gjatë rrugës për në Siri, pak pasi u ngrit nga Sochi në jug të vendit.

Hetimi përcaktoi se shkaku i aksidentit ishte gabimi i pilotit, i cili çoi në vdekjen e të gjithë 92 pasagjerëve, përfshirë shumë anëtarë të korit të Ushtrisë së Kuqe. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts