Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Fjala e ekspertëve: A kemi nevojë për detoksifikim pas Vitit të Ri?

Detoksifikimi dhe humbja e peshës janë dy fjalë që tradicionalisht janë më të kërkuarat në motorët e kërkimit pikërisht në prag të Vitit të Ri, sepse të gjithë jemi plot me ushqime që kemi ngrënë pa mëshirë për dhjetë ditë.

Por nëse mendoni se zgjidhja është detoksifikimi, gaboheni, paralajmëroni mjekët britanikë që thonë se masat radikale nuk janë kurrë të mira për trupin.

Si shembull, ata përmendën rastin e një gruaje e cila u vendos në një situatë të rrezikshme për jetën vitin e kaluar pas detoksifikimit me preparate bimore, dmth kokteje të vitaminës B, rrënjë valeriane, spore, hirrë, glutaminë dhe theaninë dhe duke pirë sasi të mëdha uji.

Gruaja 47-vjeçare u shërua vetëm pas trajtimit intensiv në spital. Para kësaj, ajo humbi ndjenjat dhe kishte konvulsione. Testet treguan se ajo kishte nivele të ulëta kripe në mënyrë të rrezikshme në trupin e saj.

Edhe pse duket e dobishme për të pastruar trupin pasi e keni tepruar gjatë pushimeve të Krishtlindjeve, koncepti nuk është domosdoshmërisht i shëndetshëm dhe i mungon mbështetja e komunitetit mjekësor, raportoi British Medical Journal.

“Marrja e tepërt e ujit si mënyrë e ‘pastrimit të organizmave’ bazohet në besimin e gabuar se në këtë mënyrë gjithçka që është e dëmshme mund të ‘lahet’ nga organizmi”, shkruan mjekët. Ata shtojnë se, përkundër pretendimeve të kundërta të marketingut, suplementet bimore nuk janë pa efekte anësore.

Unioni dietik britanik shton se e gjithë ideja e detoksifikimit është në të vërtetë e pakuptimtë.

“Nuk ka pilula magjike, ilaçe, locione ose arna. Trupi përbëhet nga organe të shumta, të tilla si lëkura e veshkave dhe mëlçisë, të cilat pastrojnë vazhdimisht trupin nga koka deri te këmbët”, na kujtojnë mjekët.

“Trupi duhet të jetë i hidratuar, por shumë ujë mund të jetë po aq i rrezikshëm sa shumë pak. Edhe pse tingëllon i parashikueshëm, një dietë e arsyeshme dhe një aktivitet i rregullt fizik janë strategjitë më të mira për ruajtjen e shëndetit”, përfunduan ata. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts