Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Financial Times: vetoja e Macron ndaj negociatave, një gabim historik

Vetoja e Emmanuel Macron për mos’hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore, mund të konsiderohet si një gabim historik që dobësoi Evropën dhe minoi aspiratat për t’u bërë një forcë gjeopolitike.

Në një përmbledhje të botuar në Financial Times, shkruhet se presidenti francez, në një akt të intrasigjencës neo-holistike, goditi politikën e zgjerimit të BE-së, privoi bllokun në një prej instrumenteve kryesore të tij të politikës së jashtme, minoi besimin në premtimet e tij dhe destabilizoi oborrin e saj të Ballkanit.

Dhe e gjithë kjo erdhi nga një drejtues që pretendon të jetë një shembull i një fryme të solidaritetit dhe bashkëpunimit evropian.

Javën e kaluar në një samit në Bruksel, Maqedonia Veriore dhe fqinji i saj perëndimor Shqipëria u përballën me një “Jo” franceze.

Macron dha dy argumente për atë vendim: e para është që BE-ja duhet të forcojë politikat dhe institucionet ekzistuese përpara se të anëtarësoje anëtarët e rinj. E dyta është se procesi i zgjerimit është me të meta, i cili u ofron anëtarëve të rinj përfitimin e plotë të bashkimit që nga fillimi.

BE duhet të udhëheqë vendimmarrjen, të forcojë zonën e euros dhe shumë gjëra të tjera. Mekanizma të rinj janë gjithashtu të nevojshëm për t’i mbajtur anëtarët përgjegjës për standardet komplekse demokratike, por nuk ka asnjë arsye për të filluar adresimin e këtyre çështjeve pasi të fillojnë negociatat e pranimit me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë, një proces që ka të ngjarë të zgjasë një dekadë.

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime serioze për krimin e organizuar, korrupsionin dhe sundimin e ligjit, veçanërisht në Shqipëri, mafia e së cilës është e pranishme në disa vende të BE-së. Danimarka dhe Hollanda gjithashtu kanë hedhur poshtë negociatat me Shqipërinë, ndërsa Franca, që gjithashtu ia mohoi edhe  Maqedonisë Veriore, ka treguar se nuk dëshiron aspak zgjerim. Eshtë e vështirë të imagjinohet, sipas autorit, se Macron mund të ndryshonte mendje para zgjedhjeve të vitit 2022.

Mbyllja e dyerve të zgjerimit, si pasojë e Francës, e lë Bashkimin Evropian pa një kornizë të besueshme për marrëdhëniet me fqinjët e saj, jo vetëm në Ballkanin Perëndimor, por edhe me Moldavinë, Ukrainën, Gjeorgjinë, për të cilën pranimi në BE është vetëm një propozim. /tesheshi.com/

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com