Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

FIFA rekomandon nëntor-dhjetorin për kampionatin botëror të Katarit

Grupi i punës së FIFA-s është duke kërkuar datat për Kupën e Botës që do të zhvillohet Katar dhe ka rekomanduar një turne të shkurtër që të luhet në nëntor dhe dhjetor 2022. Kreu i Konfederatës së Futbollit të Azisë e ka konfirmuar këtë lajm, ndërsa raporte të pakonfirmuara kanë sugjeruar se në finale do të mbahet një ditë para Krishtlindjeve.

Nëse këto propozime ratifikohen në Zyrih në mars, atëherë do të vendosin FIFA-n në përplasje me ligat kryesore evropiane që preferojnë si opsion muajt prill-maj për luajtjen e ndeshjeve.

Kampionati Botëror i vitit 2022 po shndërrohet në një telenovelë dhe lajmet që po qarkullojnë këto kohët e fundit e vënë gjithmonë e më tepër në dyshim zhvillimin e edicionit të 22 të Kupës së Botës në Katar.

Kampionati  i Katarit është shoqëruar me polemika të shumta ndërmjet palëve pasi disa vende kanë ngritur pretendimin se temperaturat e larta janë të papërshtatshme për evendin futbollistik.

Në Katar drejtuesit e këtij vendi mendojnë krejt ndryshe dhe janë duke ndërtuar stadiume të freskëta e teknologjikisht shumë të avancuar,kuptohet me qëllim organizimin e këtij eventi në një klimë më të pranueshme.

The Guardian

auto pjese dak

Related posts