Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Erdogan, vlerësime dhe mesazhe: Dronët turq, te “më të mirët” në botë (pamje)

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të shtunën se vendi i tij është sot në mesin e tre ose katër vendeve më të mira në botë në prodhimin e dronëve.

Turqia është e vendosur të jetë në radhwn e parë në botë në fushën e çështjeve detare, si dhe në të gjitha fushat e tjera, shtoi ai.

“Turqia është midis 10 vendeve që projektojnë dhe ndërtojnë anijet e tyre luftarake. Sot, ne jemi ndër tre ose katër vendet më të mira në botë në prodhimin e dronëve,” tha Erdogan.

Ai theksoi se po bëheshin përpjekje për të uzurpuar të drejtat e popullit turk dhe turqve qipriotë në Mesdheun lindor dhe tha se Turqia duhet të jetë e fortë jo vetëm ekonomikisht dhe politikisht, por edhe ushtarakisht.

 “Ne nuk pretendojmë territorin, detin, apo sovranitetin e askujt, ne thjesht po përpiqemi të mbrojmë atdheun tonë dhe të drejtat tona. Të kesh një marinë të fortë për vendin tonë është një çështje nevoje, më shumë sesa zgjedhje,” tha Erdogan.

Ai gjithashtu ndau faktin që vendi i tij deri më tani ka eksportuar më shumë se 130 platforma në det të hapur të prodhuara në kantieret turke, me vlerë më shumë se 3 miliardë dollarë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts