Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Erdogan: Ky është problemi ynë më i madh në Idlib

Presidenti Erdogan tha se Turqia nuk ka ndërmend të tërhiqet dhe do ta vazhdojë luftën për të mbrojtur civilët dhe për të ndaluar sulmet në rajonin sirian të Idlibit.

“Problemi ynë më i madh është se ne nuk mund ta përdorim hapësirën ​​ajrore. Ne po punojmë për të gjetur një mënyrë dhe shpresë për ta zgjidhur shpejt këtë”, tha Erdogan në fjalimin e tij para deputetëve të partisë qeverisëse turke, asaj për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti).

Erdogan tha se Turqia nuk do të ndërmarrë një hap mbrapa dhe do ta detyrojë regjimin e Bashar al-Asad të tërhiqet përtej kufijve të zonës së de-përshkallëzimit të Idlibit të vendosur me marrëveshjen e arritur në vitin 2018 në Soçi.

“Ne gjithashtu do t’i lejojmë siranët që të kthehen në shtëpitë e tyre,” tha Erdogan, duke shtuar se 3.7 milion refugjatë sirianë kanë marrë kujdes në Turqi.

Provinca Idlib është kështjella më e madhe e opozitës siriane, e cila aktualisht ka afër katër milion banorë. Kjo është dy herë më shumë se popullsia që Idlib kishte para luftës në Siri, pasi aty kanë ardhur dhe refugjatë nga zonat e tjera. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts