Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

GRUSHT-SHTETI/ Erdogan hap ishullin ku u gjykua Adnan Menderesi: ç’njollë e zezë për Turqinë, ç’krim!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka hapur ishullin Yassiada në Detin e Marmara nën emrin e ri Island of Democracy and Freedom, një vend ku ish-kryeministri Adnan Menderes dhe kolegët e tij u dënuan me vdekje pas grushtit ushtarak të vitit 1960.

“Në këtë ditë (27 maj) 60 vjet më parë, Turqia pësoi grushtin më të keq në historinë e saj,” tha Erdogan në një fjalim në ceremoninë e hapjes.

Ai tha se “ajo që ishulli ka dëshmuar në të kaluarën nuk ishte një gjyq, por një krim kundër drejtësisë”, duke theksuar se Menderes dhe bashkëpunëtorët e tij do të kenë gjithmonë një vend të veçantë në zemrat e popullit turk.

“Populli ynë nuk do t’i falë kurrë nxitësit e grushtit të shtetit, jo vetëm pjesëmarrësit e grushtit të shtetit. Njolla e zezë nuk do të fshihet kurrë nga balli i atyre që ekzekutuan Menderesin dhe miqtë e tij, si dhe ata që mbështetën dënimin me vdekje.”

Ai shtoi se komplotistët e grushtit të shtetit janë shembulli më i mirë i “njerëzve primitivë dhe jotolerantë, të cilët përçmojnë njerëzit e varfër dhe besimet e tyre”.

Ishulli, si një vend përndjekjeje

Ishulli Yassiada është përdorur si një vend përndjekjeje që nga shekulli i katërt pas Krishtit.

Në të kaluarën, aty u ndërtua një kishë dhe një manastir.

Ajo ishte në pronësi të shumë njerëzve derisa u ble nga marina turke në 1947.

Anëtarët e Partisë Demokratike Turke u gjykuan në ishull para një gjykate speciale të formuar nga junta ushtarake pas grushtit të shtetit të 27 majit 1960.

Një numër anëtarësh u dënuan me vdekje, përfshirë Kryeministrin Adnan Menderes dhe disa kolegë të tij.

Aktgjykimi u ekzekutua në ishullin Imrali në shtator 1961.

Ishulli afër Stambollit u braktis me vite, derisa filluan punën për zhvillimin e tij në 2015. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com