Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Enigma: Vërtet ta “pëlqejë” Papa Francesku këtë djallo modele?

Pasi filloi të përhapet informacioni në rrjetet sociale se Papa Françesku dyshohet se “i pëlqente” një foto e një modeleje braziliane të veshur me pak Natalie Garibotto nga profili i tij zyrtar në Instagram, Vatikani kërkoi një shpjegim nga Instagrami.

Eshtë e paqartë kur fotografia e modeles brazilian mori miratimin e llogarisë së verifikuar të Papës.

Sidoqoftë, “like” ishte ende e dukshme në 13 nëntor, para se të zhdukej të nesërmen, shkruan Agjencia Katolike e Lajmeve, siç raportohet nga Guardian.

COY Co., kompania e Natalie Garibotto, përfitoi plotësisht nga reklamat dhe postoi foton në llogarinë e saj në Instagram të premten e kaluar duke thënë se kompania “mori bekimin zyrtar të Papës”.

Garibotto, i cili ka 2.4 milion ndjekës në Instagram, thuhet gjithashtu se ka bërë shaka.

Duke cituar burime pranë shërbimit për shtyp të Vatikanit, CNA arriti në përfundimin se një hetim është duke u zhvilluar për të përcaktuar se si është pëlqyer fotografia, pasi një ekip njerëzish menaxhon llogari të ndryshme papale në mediat sociale.

Një zëdhënës i Vatikanit i tha Guardian se mund të përjashtonte që “like” kishte origjinën nga Selia e Shenjtë dhe ndaj iu kthye Instagramit për shpjegime.

Papa Françesku është jashtëzakonisht i popullarizuar në mediat sociale, me llogarinë e tij zyrtare në Instagram që vepron nën emrin e përdoruesit franciscus, duke tërhequr 7.4 milion ndjekës.

Llogaria nuk gjurmohet nga askush tjetër. Përmes Twitter, Papa ndjek 18.8 milion llogari.

Gjatë vitit 2017, ai ishte lideri më i njohur botëror në platformën e mediave sociale. Por shumë rrallë ai vetë krijon përmbajtje në mediat sociale

“Papa nuk është si Donald Trump, ai nuk ulet gjithë ditën duke përdorur telefonin ose kompjuterin e tij për të cicëruar”, tha Robert Mickens, redaktor i së përditshmes katolike në gjuhën angleze La Croix.

“Ai, për shembull, miraton cicërima, por jo pëlqime, dhe në raste shumë të rralla ai tha se do të dëshironte të cicëronte diçka në varësi të situatës,” tha Mickens. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts