Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Emërimi nga Biden: afro-amerikani i parë si Sekretar i Mbrojtjes, ç’e dallon Lloyd James Austin

Sekretari i ri i Mbrojtjes në administratën e Presidentit të SHBA Joe Biden do të jetë Gjenerali në pension Lloyd James Austin, i cili ishte komandant i forcave amerikane në Lindjen e Mesme gjatë mandatit të Barak Obama-s, duke u bërë kështu i pari afro-amerikan që mban këtë post të lartë.

Kongresi nën kontrollin demokratik miratoi lehtësisht vendimin për të konfirmuar Austin si Sekretar të Mbrojtjes, i cili është vendimi i parë i presidentit të ri do të kthehet në ligj, ku më pas Senati duhet ta konfirmojë.

Austin, me një karrierë ushtarake prej 41 vjetësh, premtoi të mblidhte rreth vetes civilë të kualifikuar dhe t’i përfshinte ata në vendimet politike.

Ai tha se e kaloi pothuajse tërë jetën e tij kushtuar parimit të kontrollit civil mbi ushtrinë.

Austin u diplomua nga Akademia Ushtarake Amerikane Ëest Point në 1975, shërbeu në 2012 si zv / shefi i shtabit të ushtrisë dhe një vit më vonë mori drejtimin e Komandës Qendrore në Lindjen e Mesme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts