Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Efekti “100 euro”: Bolsonaro, më popullor se kurrë në Brazilin e masakruar nga COVID-i

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro nuk ka qenë kurrë më popullor që nga fillimi i mandatit të tij në janar 2019, megjithë menaxhimin e tij të diskutueshëm të krizës shëndetësore COVID, sipas një sondazhi të publikuar të premten.

Shkalla e mbështetjes për presidentin e ekstremit të djathtë është rritur me 5 pikë në përqindje që nga qershori dhe tani tejkalon 37 përqind, ndërsa jopopullariteti e tij ka rënë me 10 pikë në 34 përqind, sipas një sondazhi të kryer nga Instituti prestigjioz Datafolha në 11 dhe 12 gusht..

Kjo është hera e parë që nga prilli 2019, në muajin e katërt të mandatit, që niveli i mbështetjes për presidentin brazilian është më i lartë se niveli i qëndrimit negative për të.

Sondazhet e fundit tregojnë se Jair Bolsonaro ka një shans të mirë për të fituar një mandat të dytë presidencial në zgjedhjet e vitit 2022.

Por epidemia e koronavirusit në Brazil shkurtoi 8.9 milion vende pune në tremujorin e dytë dhe ka marrë më shumë se 105,000 jetë, numri më i madh i viktimave pas Shteteve të Bashkuara.

Një mandat i shënuar nga polemika

Datafolha vlerëson se niveli aktual i popullaritetit i Presidentit Bolsonaro mund t’i atribuohet pjesërisht pagesës së një ndihme mujore prej 100 eurosh ndaj brazilianëve të varfër për të përballuar pasojat e pandemisë.

Shkalla e mbështetjes midis marrësve të asaj ndihme ngjitet në 42 përqind.

Bolsonaro mund të mbështetet në thelbin e fortë të mbështetjes së pakushtëzuar të atyre që e quajnë Mesia, duke aluduar për emrin e tij tjetër.

Mandati i tij u shënua nga shumë polemika, largime të shumta të ministrave nga qeveria, dhe më në fund qëndrimi i tij ndaj virusit koronar, të cilin ai e quan “grip”.

Muajin e kaluar, ai vetë u infektua nga COVID-19, të cilin e cilën e përdori për të përsëritur se hidroksilklorikina kishte nevojë për shërimin e tij, megjithëse nuk ka asnjë provë shkencore për këtë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts