Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Edhe AstraZeneca paralajmëron vonesë në dorëzimin e vaksinave

AstraZeneca ka informuar Komisionin Evropian se fillimisht nuk do të jetë në gjendje të dorëzojë sasitë e rëna dakord të vaksinës koronavirus pas marrjes së miratimit nga rregullatori mjekësor i BE, i cili pritet në fund të janarit, njoftoi Bild të premten, konfirmoi një zëdhënës i kompanisë.

Zëdhënësi i AstraZeneca-s tha se dërgesat fillestare të vaksinës në Bashkimin Evropian, të cilat kompania po zhvillon me Universitetin e Oksfordit, nuk do të arrijnë sasitë e synuara për shkak të vonesave të prodhimit.

“Sasitë fillestare do të jenë më pak sesa parashikoheshin fillimisht për shkak të prodhimit të reduktuar në fabrikë brenda zinxhirit tonë të furnizimit evropian,” tha zëdhënësi në një deklaratë, pa dhënë detaje.

“Ne do të dorëzojmë dhjetëra miliona doza në BE në shkurt dhe mars ndërsa vazhdojmë të rrisim prodhimin,” shtoi zëdhënësi.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) pritet të miratojë AstraZeneca-n më 29 janar.

Vaksinat Pfizer / BioNTech dhe Moderna janë aprovuar deri më tani në BE, por ekziston një problem me shpërndarjen e tyre. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts