Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

E shtuna historike e CDU-së: a do jetë ky pasuesi i Merkelit?

Unioni Kristian Demokrat (CDU) në pushtet i Gjermanisë do të zgjedhë një udhëheqës dhe pasardhës të ri të Kancelares Angela Merkel në një kongres të shtunën.

Merkel njoftoi tre vjet më parë se do të tërhiqej nga skena politike këtë vit dhe kongresi për zgjedhjen e pasardhësit të tij në krye të CDU do të mbahet në internet për shkak të pandemisë COVID-19.

Biznesmeni dhe avokati Friedrich Merz ka më shumë shanse nga tre kandidatët për udhëheqësin e ri të CDU-së, por rivalët e tij Armin Laschet dhe Norbert Rottgen nuk janë shumë mbrapa.

Një garë e ngushtë për pozitën e lartë brenda CDU dëshmohet gjithashtu nga një sondazh i kryer nga televizioni shtetëror ARD këtë javë dhe rezultatet treguan se Merz ka mbështetjen e 29 përqind të anëtarësisë së asaj partie konservatore.

Rivali i tij Lascher, kryeministri i Nordrhein-Westfalen, ka 25 përqind mbështetje, ashtu si parlamentari dhe eksperti i politikës së jashtme Roettgen, popullariteti i të cilit është rritur në javët e fundit.

Kreu i ri i CDU do të zgjidhet me votim në internet të shtunën nga 1,001 delegatë, të cilët vijnë nga komitetet rajonale dhe lokale të partisë.

Delegatët gjithashtu do të dërgojnë votat me postë, gjë që zvogëlon mundësinë e manipulimit të zgjedhjeve nga hakerat ose organizatorët e kongresit.

Rezultatet e zgjedhjeve dhe emri i presidentit të ri të CDU do të dihen deri në 22 janar. Kongresi i së shtunës dhe zgjedhja e një udhëheqësi të ri është një akt i rëndësishëm për kristiandemokratët gjermanë, sepse ai do të përcaktojë frymën në të cilën do të fillojë ky opsion i ri politik pas tërheqjes së Kancelares Merkel.

Merkel dha dorëheqjen nga pozita e presidentes së CDU në 2018 dhe njoftoi synimin e saj për t’u tërhequr nga skena politike.

Pasardhësi i saj ka të ngjarë të jetë kandidati për Kancelarin e ri gjermane, në zgjedhjet që do të mbahen në vend në shtator.

Kjo do të jetë subjekt i negociatave Unioni Social Kristian (CSU) me të cilin është në koalicion.

Sondazhet e fundit tregojnë se CDU / CSU vazhdon të jetë opsioni më i fortë politik në Gjermani, me mbështetjen e 36 përqind të elektoratit. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts