Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

E (PA)SHPJEGUESHMJA/ Ndërsa COVID shpërthen në Evropë: a e dini raste të reja ka pasur Kina së fundi?

Pandemia COVID-19, e shkaktuar nga koronavirusi i ri SARS-CoV-2, ka shpërthyer përsëri në vjeshtë në vendet e hemisferës veriore të planetit tonë.

Në ato shtete, ku tashmë është gati në vjeshtë, ka një rritje të jashtëzakonshme të rasteve të reja të përditshme.

Dhjetëra mijëra raste të reja po regjistrohen në vendet evropiane, ku pothuajse 20,000 raste të reja janë raportuar në Itali sot, vendi më i prekur në pranverë. Në Shtetet e Bashkuara, për shembull, ka më shumë se 43,000 raste të reja sot.

Kujtojmë se pjesa tjetër e botës ndoqi me trembje historitë rrënqethëse nga Wuhani në janar të këtij viti, si një trillim i largët shkencor, por ne të gjithë jetojmë ashtu në planet sot. Bllokim, rrugë bosh, maska, distanca, dezinfektim, karantinë, izolim … vdekje, sëmundje, frikë, mosbesim.

Dhe si është sot në Kinë?

Besoni apo jo, ata kanë regjistruar vetëm 28 raste të reja në 24 orët e fundit.

Ata nuk kanë të vdekur. Shifrat zyrtare thonë se ata kanë 265 të infektuar, në gjithsej 1.3 miliardë njerëz. Nga ky numër, tre prej tyre janë në një gjendje të rëndë.

Le ta shtojmë këtë – informacioni zyrtar thotë se Kina ka pasur një total prej pak më shumë se 85,000 njerëz të infektuar që nga fillimi i pandemisë, në dhjetor 2019, deri më sot. Vdiqën 4,634 njerëz.

Le të shtojmë se, sipas Worldometer, ata janë rekordmenët absolutë për sa i përket numrit të testuar deri më tani: ata testuan gjithsej 160 milion njerëz!

Shumë po pyesin nëse shifrat janë të sakta dhe shprehin dyshime për atë që është raportuar. Sidoqoftë, njerëzit që jetojnë atje pretendojnë se zgjidhja ishte masa e bllokimit afatgjatë, testimi masiv dhe fakti që kinezët u përmbaheshin të gjitha rekomandimeve.

“Izolimi është jopopullor kudo, madje edhe në Kinë. Sidoqoftë, qeveria e udhëhequr nga Xi Jinping dëgjoi ekspertët dhe arriti në përfundimin se një gjë e tillë ishte e nevojshme – ndoshta duke u mbështetur në përvojën e tyre me pandeminë e SARS 2003 dhe duke llogaritur në fitimin e kapitalit politik nëse mbron me sukses qytetarët nga një sëmundje e re vdekjeprurëse. Eshtë provuar të jetë një politikë e zgjuar, veçanërisht pasi qeveria vendosi veteranin e shëndetit publik Zhong Nanshan të jetë fytyra publike e politikës së rreptë të qeverisë. Ashtu si Anthony Fauci në SH.B.A., Zhong është një figurë e besueshme, sepse ai ishte i përfshirë në mënyrë të dukshme në luftën kundër shpërthimit të SARS. Ndryshe nga Fauci, Zhong mori mbështetje politike dhe pak dyshuan në këshillën e tij për COVID.

Kjo çoi në një fenomen tjetër që vëzhguesit e jashtëm nuk e kuptuan: respektimi i rekomandimeve në Kinë ishte absolutisht vullnetar. Rrugët e Pekinit ishin bosh jo sepse njerëzit u detyruan të qëndronin në shtëpi (siç ishte rasti në Itali dhe Spanjë), por sepse ata e morën seriozisht mesazhin e autoriteteve,” shkroi Ian Johnson sot në një kolonë për The New York. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts