Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

E panjohura e Bjellorusisë së Lukashenkos: shihni se ç’industri të zhvilluar automjetesh ka

Që prej disa ditësh më parë, Bjellorusia është në qendër të vëmendjes së publikut botëror. Zgjedhjet presidenciale, fitorja e Aleksandër Lukashenkos, protestat e opozitës, janë të gjitha arsyet pse gjithçka që po ndodh në këtë ish-republikë sovjetike po ndiqet me kërshëri.

Por pak dihet se ky vend ka një industri të zhvilluar të automojeteve.

Njihuni me në prodhuesit më të mëdhenj të tyre në Bjellorusi:

BelGee

Në fund të vitit 2017, fabrika e makinave BelGee, një ndërmarrje e përbashkët e partnerëve bjellorusë dhe prodhuesit të madh kinez të makinave Geely, filluan të veprojnë në zonën midis Borisov dhe Zhodzina.

Kush nuk e di: Geely posedon prodhuesin suedez Volvo. Në Bjellorusi, tre modele Geely janë bashkuar, të destinuara për tregjet e brendshme dhe ruse, dhe më i njohuri është Atlasi Geely, i cili kushton rreth 27,000 KM.

Unison

Një tjetër prodhues bjellorus i makinave është vendosur në fshatin Obchak, rreth 10 kilometra larg Minskut. Bëhet fjalë për kompaninë bjelloruso-britanike Unison, e cila prodhon makina Ford që nga viti 1996, si dhe modele nga General Motors dhe PSA.

Unison atëherë mblodhi makinta kineze Zotye, dhe në fillim të verës fabrika filloi prodhimin e makinave Changan. Makina e parë e markës e dalë nga linja e montimit ishte kryqëzimi kompakt Changan CS35 Plus. Në të ardhmen, Unison planifikon të mbledhë makinën elektrike të qytetit kompakt Zotye E200EV dhe sedanin Zotye Z500EV.

MAZ

Fabrika e autobusëve, minibusëve dhe kamionëve MAZ nga Minsku është prodhuesi më i famshëm bjellorus dhe një nga më të mëdhenjtë në Evropë. Ka rreth 80 vjet, dhe aktualisht bën dhjetëra modele të autobusëve, karrocave, autobusëve, kamionëve…

BelAZ

Një kompani tjetër tradicionale. BelAZ nga Zhodzina është i njohur në të gjithë botën për kamionët e tij gjigandë, më shumë se 8 metra, për minierat dhe guroret. BelAZ 75710 është kamioni më i madh i mbeturinave në botë, me një kapacitet mbajtës deri në 450 ton.

MZKT

Një kompani tjetër nga Minsku – MZKT – ka një gamë të gjerë kamionësh Volat, autobusë qyteti Neman, kamionë specialë për transportimin e ngarkesave të rënda në rrugë publike dhe terrene të vështira.

BelKamunMash

E themeluar në Minsk në 1973, BelKamunMash prodhon automjete komerciale elektrike. Ata kanë katër modele të karrocave, tre modele të autobusëve elektrikë dhe tre modele të tramvajeve në varg.

MAZ-MAN

MAZ-MAN është një kompani bjjelloruso-gjermane që prodhon automjete të rënda për transport rajonal dhe ndërkombëtar me licencë MAN. Kamioni i parë u prodhua në vitin 1998. Kompania nga Minsku prodhon gjithashtu traktorë për kamionë, automjete speciale për dëborë dhe këneta, si dhe ngarkues. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts